| Bionicle a întrebat:

Voi tinerii din Romania v-ati gasit un loc de munca? Unde si cum?

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce gluma buna!

| Bionicle explică (pentru darrio2007):

Crezi tu ca asta e o gluma? Nu.Eu nu am de lucru de 2 ani, din cauza crizei.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bionicle):

Nu ai inteles sensul raspunsului meu. Poate ca ai si pretentiile cam mari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Locuri de munca sunt, trebuie doar sa fii bun in ceea ce faci si sa stii sa pleci de jos

| neutrino a răspuns:

Si Iasi-ul face parte din Romania si multi tineri si-au gasit de lucru. Este adevarat ca nu toti.

| drogh a răspuns:

Muncesc. Pe banii părinţilor laughing

| daassh a răspuns:

Tot timpul va exista de munca, doar depinde cat de pretrntios esti cu tine, ca exemplu, nu fac aia ca e pre obositor, sau pre prost platit, sau e prea departe si trebuie sa fac naveta sau pur si simplu ca trebuie sa ma mut din oras, etc, depinde strict de tine.Succes!

| Bionicle explică (pentru daassh):

Va exista un loc de munca hăă? Dar cand este o criză? Eu nu am de lucru de doi ani.Eu am vrut sa fiu ajutor de bucatar, si nimeni nu m-a sunat, si multe altele.Am facut din august un curs de patiser.

| daassh a răspuns (pentru Bionicle):

Iti dau dreptate, mai ales cand iti cauti ceva ce-ti place, cazul tau ajutor de bucatar, dar ti-am spus daca nu esti pretentios, ai sa gasesti cu siguranta, daca nu in orasul tau, altundeva, ca asta e viata-n Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Santiere in constructii/ Sofer de camion/tir, ospatar/barman la vreun /restaurant/pensiune/ ceva de zi, lucrator la un spatiu comercial/distribuitor/ambalajare.
Sunt servicii, acum depinde cat esti de mofturos, si daca ai terminat cu ceva studii unii tot pe acolo ajung, unii nu, acum na depinde de fiecare, loc in Romania se gasesc si la "cablaje", "LEAR", "AUTOMOTIVE", la vreun service de la oras, dar sa stii bine meserie, sau te duci cateva luni in practica vezi cum se mananca, ajuti oamenii cum pot, dai chei la mana, stergi pe acolo cu ulei, nah treburi mai murdare, dar munca este garantez, si eu inainte sa devin cantaret la clape, mic "it", eram cu prietenii la betoane, eu am avut noroc de tatal meu ca m-a invatat de mic sa ii fur meseria cu clapele/studio-ul, alte treburi, dar eram si eu pe la betoane/constructii, puneam rigips/faianta, cu altii mai buni normal ca mine, dar fiecare cum poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-am gasit de gasit, era plin de lepre. Numai o lepra ca ei ar vrea sa munceasca printre asemenea lepre prost crescute si rele. Mai faceam si naveta si treceau pe langa mine toti nespalatii.

| Ralucaa69 a răspuns:

Eu mi-am gasit primul job prin intermediul site-ului best jobs

| Clouds a răspuns:

Primul meu job a fost ca ajutor de ospătar și nu aveam experienta deloc în domeniu...si am lucrat în București în piata amzei... după 6 luni am avansat la barman... Deci se poate și în România dacă ști sa vorbești și sa arăți ca poți sa începi și de.jos...

| Bionicle explică:

Nu,eu nu am slujba de 2 ani.Nimeni nu ma angajeaza in Romania.

| Rodica25 a răspuns:

Locuri de munca exista,aici iti gasesti de lucru,dar la locul unde lucrezi trebuie sa lasi capul jos foarte mult,depinde de personalitatea omului,daca poate lasa sau nu de la el,deoarece "sefii sau sefele" sunt cu nasu pe sus,se cred mari importanti si trebuie sa le vorbesti cu" sarumana",altii aleg sa nu lucreze si din acest motiv, acum nu am generalizat la chestia cu "sefii, sefele", mai sunt si oameni de treaba, insa majoritatea sunt cum tii i-am descris mai sus.

| Rodica25 a răspuns:

Oricum intrebarea ta era daca avem de munca aici,unde si cum lucram,se pare ca ceilalti utilizatori s-au simtit jigniti de intrebarea ta, avand in vedere raspunsurile pe care le-ai primit, mie nu-mi este rusine de munca, lucrez la un salon de manichiura, de la 10:00 dimineata, pana la 16:00 dupa amiaza.Numai bine!

| Bionicle explică (pentru Rodica25):

Uite ca eu nu am de lucru de 2 ani.Crezi ca e bine? Sa se simta jigniti? Eu vreau sa stiu ce au facut ei.

| Rodica25 a răspuns (pentru Bionicle):

Vrei sa-ti caut eu? Eu cred ca o persoana care vrea intr-adevar sa lucreze, are de lucru, asta numai daca ai vointa, lasa pretextele cu "vai nu imi gasesc"..si bla bla, cauta omule ca e imposibil sa nu gasesti.Cati ani ai? din ce oras esti?

| Bionicle explică (pentru Rodica25):

Din nefericire eu sunt acuma in Italia cu mama.Am 22 de ani si sunt din Iasi.