| Xname a întrebat:

Salut! Vreau sa va intreb, care din optiunile urmatoare este mai buna:
In conditiile in care, dupa facultatea de drept, fac apoi institutul de magistratura (care se gaseste doar in Bucuresti), unde se merita sa fac facultatea de drept :
1)Bucuresti, Deoarece banuiesc ca dupa facultate, imi va fi mai usor sa intru la magistratura, adica as cunoaste orasul mai bine, in fine.
2)Iasi fiind mai aproape de orasul meu natal (Galati)

Mai multe detalii despre admitere, viata de student la ambele facultati (diferite universitati) si ce sa aleg happy. A, si pentru aceasta cariera, pe ce sa ma bazez mai mult in timpul liceului? Romana, dar altceva?
Multumesc,

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Au legătură pentru admiterea la facultate. Întâi facultatea și apoi magistratura.
Pentru magistratură trebuie să te pregătești la codul civil și codul penal împreună cu codul de procedură civilă și penală, inclusiv legi speciale!
Pa, pa.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel mai important este să înveți foarte bine în anii facultății deoarece la Magistratură se intră foarte greu.
Admiterea în facultate se poate faci fie prin examen, fie prin concurs de dosar. Viața de studentă este frumoasă dacă ai capul pe umeri, ai o gândire matură și nu accepți compromisuri de joasă speță!
Geografie sau economie.
Intră la ei pe site pentru a lua toate informațiile de care ai nevoie.
Mult succes.
Pa, pa.

| Xname explică:

Geografie sau economie? Ce legatura au astea cu magistratura? confused

| kissanutza a răspuns:

Bucurestihappy