| Mihaela2729 a întrebat:

Buna! Sunt intr-o dilema, n-am hotărâre. Sunt din Buzau si nu stiu unde sa merg la facultate: Iasi, Galati sau Bucuresti. Am auzit ca la Iasi sunt oamenii mai cu bun simt si ca la Bucuresti sunt aere de capitală, dar nu stiu cat e de adevarat.
Imi aleg orasul in primul rand de cum sunt oamenii pentru ca am trecut prin bullying si nu vreau sa ajung intr-un loc unde sunt majoritatea cu anturaje proaste sau nesimtiti. Al 2 lea criteriu e facultatea, nu vreau sa fiu nevoita sa invat intr-una si sa n-am timp de mine. Adica vreau ca profesorii sa predea, nu sa stam degeaba la cursuri si la examen sa dea din ce n-au predat. Adica sa fie mai lejer cu invatatul. Si inca un criteriu ar fi media de buget sa fie mai mica si la admitere, dar si in anii 2 si 3 pentru ca nu prea imi permit taxa.
Optiunile mele pentru facultate sunt: administrarea afacerilor, finante, contabilitate, management, marketing, pedagogie, teologie didactica ortodoxa.
Si universitatile la care as merge sunt: Universitatea Alexandru Ioan Cuza, Universitatea Dunarea de Jos si Universitatea din Bucuresti
Va rog mult, vreau sa fac o alegere buna. Multumesc!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alege Galati fiindca mult mai apropiat decat Iasiul de tine.
Galati este un centru Universitar foarte mare si foarte vechi, cu renume foarte bun.

| zurick a răspuns:

Cred că chiar sunt în măsură să-mi dau cu părerea, având experiența de studentă atât la Universitatea București cât și la Universitatea Alexandru Ioan Cuza. De Galați, nu-mi pot da cu părerea.
Nu cred că o să ai parte de bullying în niciuna dintre cele 3 universități.Aerele de capitală există. Personal, nu prea cunosc persoane prieteni cu bucureșteni, de obicei te împrietenești cu alți oameni care au venit și ei din altă parte. De la unii mai poți auzi " nu am loc în metrou de moldoveni ", " vin și ne iau locurile "( pățit laughing )
Clar, persoanele din Iași sunt mai prietenoase, iar la Balena sigur o să-ți placă și găsesti oameni acolo laughing ( nu e club Balena ) Pe de altă parte, clar ai mai multe oportunități și mai multe locuri de explorat în București.
Cât despre universități...
În experiența mea, a fost mai multă bătaie de joc la unibuc ( probabil depinde și de facultate) La unibuc, ai clasamentul buget/ taxă pe an, măririle le poți da ( în toamnă ) doar dacă ești integralist ( ai toate examenele luate fără restanțe ), iar perioada examenelor e de 3 săptămâni. Recomand Grozăvești ul drept cămin ( campusul e fain, bine localizat, cu condițiile te obișnuiești laughing ) Cantina Kogălniceanu are mâncare foarte bună și ieftină ( în special prăjiturile ) Dacă alegi unibuc, te ajut să alegi un profesor de sport și un sport care sa fie ok. Metrou : 35 lei abonament, stb( autobuz/ tramvai ): 25 lei ( unibuc decontează stb ul ) Evident pentru aceste reduceri, trebuie să aștepți vreo 3 săptămâni pentru legitimație...
La UAIC, ai clasamentul buget/ taxă pe semestru, măririle imediat după sesiune ( ai dreptul la 2 și nu contează dacă ai restanțe ) Cantina gaudeamus are mâncare bună și ieftină ( mai diversă ) Cămine recomandate: Akademos, Gaudeamus ( ăstea îs mai scumpe, dar te simți și ca la hotel laughing ), C2-C3 pentru medii mari și C12-C13 pentru alte medii. Înafară de C1-C3 care-s la 4 stații de tramvai de Universitate, restul căminelor sunt foarte aproape de universitate. Centrul studenților e fain poți face ore de chitară, de canto, de dans etc gratis.
De profesori nașpa, o să dai la orice facultate. Studenții învăță în sesiune laughing, iar pe parcursul anului o să mai ai niște eseuri/ proiecte/ posibil teste/ parțiale.
Există facultăți mai grele și mai ușoare, dar trebuie să înveți la toate ( mai ales dacă vrei buget ) însă repet se învață în sesiune laughing
Recomand să-ți alegi foarte bine facultatea pentru că dacă nu-ți place e un chin ( din experiență personală )
Să mă anunți ce alegi și dacă pot ajuta, poți să-mi dai mesaj. Acum sunt la Iași și nu am de gând să mă mai transfer că-mi place aici.
Am fost anul trecut la București, dar am schimbat facultatea.

| Mihaela2729 explică (pentru zurick):

Multumesc mult? sunt a 11a si vreau sa ma gandesc din timphappy ce e Balena din Iasi?happy

| wildthing a răspuns:

Eu zic sa alegi Bucurestiul, pentru ca iti deschide mult mai multe porti. Scoateti din cap bullying-ul, pentru ca la facultate nu e cazul de asa ceva. La facultate dai peste cu totul alti oameni, mai fini, mai eleganti, nu ca dobitocii pe care i-oi fi avut tu in liceu. Facultatea pe care o alegi e esentiala. Trebuie sa te gandesti foarte bine ce vei face cu ea dupa absolvire. Nu te gandi ca vei invata intr-una si n-ai timp de tine. Acum trebuie sa inveti cat mai mult, ca sa-ti fie bine mai tarziu. De-aia te duci la facultate, ca sa inveti, ca sa-ti construiesti un viitor, altfel stai acasa si angajeaza-te undeva.

| dinaprilie a răspuns:

IASI - posibil ca oamenii sa fie mai..desi nu cred..suntem cum suntem..chiria mica/taxe posibil. De invatat iti sugerez sa iti micsorezi asteptarile si sa "speri" la mai bine, fata de "cerintele" tale. happy

| Mihaela2729 explică (pentru dinaprilie):

La ce te referi mai exact? Oamenii sunt mai destrabalati?

| dinaprilie a răspuns (pentru Mihaela2729):

Oamenii sunt destrabalati.

| Gabryel85 a răspuns:

Depinde de facultate, Mihaela. La Iași nu știu dacă aș recomanda așa mult FEAA (deși mulți ar face-o). Poate Teologia, da... știi cum e, ortodoxia e destul de "serioasă" prin părțile Moldovei.