| WatermanTheWritter a întrebat:

Vreau si eu sa stiu, ce este Masterul si Doctoratul, la ce te ajuta... and stuff?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Sunt studii de lunga durata, iti aprofundezi studiile. Te ajuta doar in context universitar. Daca vrei sa fii cadru didactic la universitate, adica sa predai acolo iti trebuie cel putin master, chiar si doctorat. Doctoratul reprezinta o lucrare stiintifica facuta strict de tine, e ceva ce aduci tu in lumea stiintei, aportul tau/descoperirea ta. Dupa ce ti-ai facut teza de doctorat si ti-ai luat doctoratul primesti titulatura de Doctor. (in domeniul pe care l-ai studiat)

2 răspunsuri:
| Catalin0486 a răspuns:

Iti permit sa aplici la posturi cat mai inalte la locul de munca. Insa din pacate acest lucru este garantat doar daca lucrezi la STAT. La privat tu poti fi doctor dar managerul tau sa fie doar licentiat si cu cateva cursuri sau nici alea si sa iti fie sef.