| PVAAVU a întrebat:

Salut. Oare pot face un master și doctorat în alt domeniu decât cel făcut în facultate? De exemplu, am facultatea de farmacie dar vreau să fac masterul și doctoratul în chimie. Dacă da, cu ce mă ajută?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Masterat si doctorat se pot face in materiile studiate in facultate sau inrudite, asa ca poti sa-l faci pe chimie, din cate stiu chimia se face la facultatea de farmacie.

| PVAAVU explică (pentru Ioandelasal):

Cineva ( o profesoară care are ambele facultăți, farmacie și chimie și doctoratul în chimie- a făcut mai întâi chimia facultate și apoi doctoratul, apoi a făcut farmacia) mi-a spus că eu ca farmacist fac masterul și doctoratul în farmacie nu în chimie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru PVAAVU):

Eu zic sa te interesezi din ce se fac cursuri de master si sa faci unul, abia apoi vezi de doctorat si s-ar putea sa am si eu dreptate.

| PVAAVU explică (pentru Ioandelasal):

Dacă mă gândesc mai bine, cred că ai parțială dreptate. Am întrebat la o facultate de chimie dacă pot face masterul în chimie și au zis că pot dar nu au zis și la ce mă ajută (am ajuns să cred că nu mă ajută masterul în chimie dacă nu am facultatea de chimie dar nu sunt sigur). De doctorat nu au zis dacă pot da cu farmacia dar am să întreb...dar nu cred că poți.

| PVAAVU explică (pentru Ioandelasal):

Salut, am întrebat de doctorat și au zis că pot da direct doctoratul dar nu au spus și la ce ajută.

| NunuNini a răspuns:

Te ajuta mai mult farmacia decat chimia.

| PVAAVU explică (pentru NunuNini):

Cum adică?

| PVAAVU explică (pentru NunuNini):

Tu să mă lași cu din astea. Nu am nevoie de descurajările tale cu „du-te la farmacie că n-ai ce face cu chimia". „Te ajută mai mult"- ce vrei să spui cu asta? Am șanse mai mari să lucrez în laborator cu farmacia decât cu chimia?

| NunuNini a răspuns (pentru PVAAVU):

Si daca nu ai nevoie de sfaturile noastre, de ce ai mai pus intrebarea?
Sau poate, urmand sfatul pe care vrei sa-l auzi, sa ai pe cine da vina cand iti vei da seama ca ai gresit.

| PVAAVU explică (pentru NunuNini):

Omule, happy sunt în anul 4 de farmacie tot așa sub îndemnul altora, „nu te duce la chimie că nu ai ce face cu chimia" și nu îmi place ce fac în anul 4, nu îmi place farmacia. Plus că ocupați de farmacist e făcută mai puțin pentru laborator. E mai mult pentru farmacie. Îmi e clar ce face un chimist în laborator dar nu îmi e clar ce face un farmacist. „Urmând sfatul pe care vrei să îl auzi"- nu vreau să aud un anume sfat, doar nu vreau să aud chestii de genul „n-o să ai ce face cu chimia" că eu ca farmacist nu am să lucrez în farmacie, vreau în laborator. Și ce te face să crezi că o să găsesc mai ușor în laborator cu farmacia decât cu chimia?

| PVAAVU explică (pentru NunuNini):

Eu nu vă ceream sfatul, vă ceream informații.

| PVAAVU explică (pentru NunuNini):

Plus că informația ta e ambiguă. „Te ajută mai mult farmacia"- cu ce mă ajută mai mult? Mă ajută mai mult în laborator cumva? Profesia asta e compatibilă cu laboratorul dar e mai puțin făcută pentru asta.

| PVAAVU explică (pentru PVAAVU):

Că am greșit? Adică la tine toată lumea alege bine dacă alege farmacia? Chimia e o alegere greșită pentru toată lumea? Eu nu primesc sfaturi de la oameni atât de încuiați.

| PVAAVU explică (pentru NunuNini):

Plus că am vorbit cu o profesoară care are ambele facultăți, farmacie și chimie și mi-a spus că un chimist are cunoștințe superioare în ce privește analiza și sinteza. Deci dacă vrei să faci astea, te ajută mai mult chimia. Dacă vrei să lucrezi în laborator, te ajută mai mult chimia pentru că un chimist e făcut special pentru laborator. Farmacistul e făcut mai mult pentru farmacie decât pentru laborator. De aia sunt mai multe locuri pentru farmaciști în farmacie decât în laborator.

| PVAAVU explică (pentru NunuNini):

Că am greșit? Pot spune că am ales greșit alegând farmacia.