| thunder11 a întrebat:

Salutare, am 14 ani si locuiesc in Uk din motive financiare, cum fac sa fac armata in Romania daca momentan locuiesc in Uk?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania armata este profesionista si te poti angaja ca militar profesionist (SGP) dar numai dupa 18 ani si cu cel putin 10 clase absolvite.
Pentru a urma o scoala militara, indiferent ca este de ofiteri, subofiteri sau maistri militari, trebuie sa fi absolvit liceul cu diploma de bacalaureat.

| Violleta2022 a răspuns:

Te intorci in Romania DUPA ce implinesti 18 ani si te angajezi in armata.
Intre timp iti termini scoala in UK, ca ai nevoie de minim 10 clase pentru a te angaja in armata romana.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ești cetățean român, la 18 ani, te uiți pe situl MAPN și vezi unde te încadrezi. Revii în România și te angajezi.

| relian a răspuns:

Sa faci armata la 14 ani? Da e bun,du-te ca sigur te primesc aia laughing Deci momentan ar fi cazu sa mergi la scoala,sa termini scoala, apoi dupa o sa mai vezi tu ce trebuie sa mai faci.

Ori vorba cuiva pe aici, baga ceva jocuri de alea cu armate, razboaie, si spui ca ai fost in arm, ata laughing
Ma da voi astia dealde 14 ani, 2 la metru, nu aveti teme de facut, nu frecventezi scoala, chiar daca esti in UK?

Parintii tai stie ce faci tu pe net? Banui ca stie, asa parinti, asa urmasi laughing urmasii lu papura voda

| thunder11 explică (pentru relian):

Bro am m-am referit ca vreau sa fac armata dupa 18 ani pana atunci eu ma antrenez acasa, taicamiu a fost in armata si unchiul lui taicamiu a fost in razboi si ma pasioneaza si pe mine armata

| relian a răspuns (pentru thunder11):

Eu bun daca te pasioneaxza, deci revina cu intrebarea atunci cand o sa ai 18 ani, pana atunci nu vad rostul acestei intrebari.Peste anii lucrurile se vor schimba, tu poate vei gindi altceva si etc.Cum am zis probabil te plictisesti si ai zis sa bagi si tu o sirba laughing

| relian a răspuns:

Amice,ai fost invitata la ciroba si nu stiu eu? Ba papagalule, du-te dreacu de panarama care esti.Pai tu vii sa jignesti lumea pe aici ba agarici laughing La ora aia nu aveam munca, eram acasa pentru ca la mine era zi, mucea eu locuiesc in state, daca citeai poate iti vedeai de treaba.Esti un hanadicapat care se baga in sama pe aici, vrei si tu sa spui ca existi pe lumea asta.
Uite ce timpenii scrii, cand spui ca oi fi eu vreun parazit, cand o bagi pe aia sa am grija sa nu cad de pe schele.
Mai citeste ce spune si omu, a spus clar vrea sa mearga in aramata cand o avea peste 18 ani, nu vrea sa mearga la liceu.

Auzi si tu daca vrea sa mearga la liceu militar laughing de unde ai ajuns tu la concluzia aia ingenioasa, numa tu stii.Hai explica unde se vede din intrebarea omului ca ar dori sa faca liceul militar?
Ba agarici nu mai semnaliza ca te faci numa de **** pe aici. Iara pe viitor cand mai intri in discutie cu cei care dau raspunsuri, cauta sa vorbesti frumos, altfel arati cit de penibil poti sa fii.

| relian a răspuns:

Daca eram vreun Tiriac,laughing ala este modelul tau de om, panarame de genul ala, tilhari, tu aia arati, agarici fugi si te impusca, este praf.Mergi si fa curat pe undeva,dar ai grija sa nu faci praf laughing

Esti un rom,an clocit,care atunci cand cineva il pune la pct,trece deja la artileria grea,adica circ si panarama,jigniri si alte povesti,tipic romanului,taranului roman clocit.

Iti zic pentru ultima data ori arati din intrebarea de unde ai dedus tu ca omu voia sa faca liceul militar,ori cauttai de oala ta,altfel te blochez, nu prea stau la discutie cu toti handicapatii, cu toti habarnistii, cu toti aia pierduti in spatiu, tu faci parte din categoria alora pierduti definitiv laughing asa ca ori raspunzi ce am intrebat, frumos ori mergi in drumu tau.

Răspuns utilizator avertizat
| mi25 a răspuns:

Toti ti-au raspuns, dar marea majoritate a raspunsurilor sunt pe langa intrebare.
In primul rand, in Romania armata nu mai este obligatorie.
Deocamdata, ca sa intri in armata Romaniei trebuie sa fi cetatean roman.
In al doilea rand, ca sa intri in randul cadrelor militare, trebuie sa urmezi o academie militara- pentru ofiteri sau o scoala militara-pentru mastrii militari sau subofiteri. Ca sa poti urma aceste institutii de invatamant militar trebuie sa sustii un examen de admitere, examen care - pe langa examenul medical, testul psihologic si de pregatire fizica, probe eliminatorii - trebuie sa sustii si un examen teoretic - oral si scris - din materia de liceu. Aici intervine greutatea: una este materia de liceu din Romania si alta cea din UK.
Mai exista o posibilitate: sa devii SGP-ist (soldat-gradat profesionist), adica luptator. Mai concret si mai pe inteles - militar angajat pe baza de contract. Aici poti intra - deocamdata - doar cu 10 clase si doar cu cele trei probe prezentate mai sus ca eliminatorii: examenul medical, testul psihologic si de pregatire fizica si un interviu.

Răspuns utilizator avertizat
| thunder11 explică:

Haha =) bun raspuns unii nu inteleg la ce ma refer dar totusi comenteaza asa sa se afle in vorba, armata este o chestie care te face mai barbat aia chiar este o chestie cu care poti sa te lauzi si este un lucru interesant pe care il poti povestii copiilor tai in loc de stat pe calculator si pe telefon toata ziua. Apreciez oricum