| AndrP a întrebat:

Am nevoie de un sfat.
Sunt clasa a 12-a si anul asta termin.
Dupa liceu m-am gândit să dau la o școala de subofiteri jandarmi ori să intru la UMC si să plec pe vas ori sa fac o altă facultate.
Voi ce m-ați sfătui?
Multi mi-au zis să plec pe vas ca sunt banii multi.
Dar chestia e ca nu-mi place să stau departe de familie si cei care mă înconjoară.
Si ar mai ramane la subofiteri la jandarmi, unde am vazut ca sunt salarii destul de bune si acolo. De inceput un subofiter jandarm, ia in mana 30-32 mil.
Iar a treia varianta ar fi o altă facultate.
Dar nu prea stiu care, ca alte domenii nu prea imi plac + de alta ca nu prea ma omor eu cu învățatul.
Gen, învăț cât să i-au bac-u.
Voi ce mă sfătuiti?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Jandarmii nu merg pe vas, doar marinarii!
Poate te gandesti la o academie militara, sau una maritima?
In orice caz, cauta intai conditiile de eligibilitate, sa vezi daca poti intra la o asemenea academie si apoi pregateste-te foarte bine, ca se intra cu medii de peste 9/
Un subofiter sau ofiter, nu au un slaariu mai mare de 3000 lei la inceput, cu tot cu sporuri de noapte sau conditii de munca.
Milioanele nu mai exista de foarte multi ani. Dar, poate intre timp inveti si moneda nationala, ca ti-ar prinde bine, macar nu te faci de ras, oriunde ai merge.
Cat priveste invatatul, daca inveti doar cat sa iei BAC-ul, atunci nu te ajuta cu nimic, pentru ca la aceste academii trebuie sa ai medii foarte mari, de peste 9 -9.50, ca sa te poti inscrie.

| armygirl a răspuns (pentru Violleta2022):

Cred că el se referea la școlile de subofițeri și nu la academii. Cat privește plecarea pe vas, la UMC cu asta se ocupăwinking

Si ca să te corectez, media de bac nu contează decât în cazul egalității mediilor examenelor de admitere și în cazul înscrierii, trebuie să ai peste 6, la academii. Pe de altă parte, nu se intră doar cu 9, fiind academii la care ultima medie a fost chiar și 6. Într-adevăr, în cazul academiei fortelor aeriene și probabil și cea navală, ultima medie a fost 7-8. Așa că, să nu exagerăm. Dacă ar fi să ne luăm după auzite nu am ajunge nicăieri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

înveți cât să i-ei bacul?big grin

| asuari a răspuns (pentru anonim_4396):

O întrebare foarte bună.
Scrisă extrem de corect.rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru asuari):

L-am parafrazat

| RogSeriozitate123 a răspuns:

Subofiteri jandarmi daca inveti ce e si acolo de dat examen de admitere si daca iti place
Dar intereseaza-te inainte de tot ce e si unde e