| roxanaradanta a întrebat:

Salutare!

am un proiect si nu inteleg un lucru

am o suprafata de 81mp (metrii patrati), dar nu imi dau seama cat inseamna asta. nu specifica daca este patrat sau dreptunghi si nu inteleg cat de mare ar trebui sa fie

ati putea sa imi ziceti in metrii simpli cat inseamna?

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Cei 81 metri patrati ti-i poti imagina ca 81 de placi (ca cele de faianta sau gresie) care au, fiecare placa, laturile de 1 metru. Le poti aseza (ca la lego) sub ce forma vrei tu: triunghi, romb, patrat, dreptunghi, trapez etc.Depinde de ce iti cere proiectul.

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce proiect? Ai mai mult de 5 ani si nu intelegi ce e aia suprafata? In cazul asta ar trebui sa aplici pentru o pensie de invaliditate, ca imi miroase a retard mental sever. 1 mp = 1X1 metri liniari. Desigur ca nu e musai sa fie un patrat suprafata, poate avea si curbe, unghiuri, si tot asa. Daca ai un triunghi, insa, nu se cheama metru triunghiular, doar ca se calculeaza diferit, ca nu mai ai doar lungime si latime. Ptiu, am zis lungime si latime, cred ca astea sint concepte prea avansate pentru tine. Metri simpli, gizas.

| raluk27 a răspuns:

Ia o ruleta si gandeste-te la un patrat in care toate cele 4 laturi au cate 1 metru. Ala înseamnă 1 metru pătrat.
Acum imagineaza-ti 81 de astfel de patrate, puse unele lângă altele, astfel incat sa formeze o arie.