| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Ce se lucrează la operatori de productie cablaje auto?
E adevarat ca trebuie sa ai mare forta sa lucrezi acolo?
Altii zic ca e greu, altii ca nu, ce să mai inteleg?

30 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Am lucrat eu prin 2016 la fabrica din Sighișoara, a fost lejer, porneam mașina și vreo 3 ore o lăsam să meargă (eram pe mașină de cablu gros), ceilalți nu apucau să facă 2-3km de cablu și deja trebuia să schimbe mărimea, deci contează unde prinzi.

La final înainte să plec, mă puneau să fac butoaie, gen era o mașină și cablu cădea într-un butoi de carton, și trebuia să fac paralel cu cealaltă mașină, și când ambele mașini erau pe avarie nici nu știam unde să mă împart.

Deci nu prea recomand orice fel de fabrică, mai bine mergi la un magazin sau în vânzări.

| nyoentox2002 explică (pentru Frank51):

Pai la Brasov ofera si cazare cu utilitati! salariu de 2600 lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti trebuie forta fizica

Dar se lucreaza in 3 schimburi
Ai de facut norma ( un numar minim de produse intr-un schimb)
E greu ca e munca constanta, cu o pauza scurta.
Munca monotona care implica de regula utilizarea unei masini -unealta specializata pe o anumita operatie.
Poti sa fi si controlor de calitate.
Daca cauti o slujba in care sa nu gandesti, asta e.
Dupa ce iesi din tura iti poti trai viata. Cu babii din salariu desigur

Sarlariul e un pic peste minimul pe economie

| nyoentox2002 explică (pentru anonim_4396):

Pai salariul la Brașov este de 2600 lei format din salariu fix 1524 plus spor de noapte plus diurnă de mâncare în jur de 200 lei pe săptămână adica 800 lei
Cazare cu utilitati si tranport gratuit

| GambleR40792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Daca vrei sa fi injosit si umilit ca pe sclavi ca nu iti faci norma dai inainte

| nyoentox2002 explică (pentru GambleR40792):

Crezi ca la fabrica de mobila la care sunt nu e tot la fel? Am un coleg Romica de vreo 50 si ceva de ani care ma face om toate felurile:Rapalău, prost etc ma dumnezăieste in fiecare zi, ca sa fac trebuie sa indur, oriunde m-a duce e tot la fel!
Am lucrat in vopsitorie o luna si ceva de zile apoi m-a mutat la deal la tamplarie! Multi cand au venit inde lucrez eu a doua zi au renunțat dar eu nu am renunțat!

| GambleR40792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai si la cablaje tu nu o sa faci psihic fata la efort asta e si ideea, iti garantez eu asta dupa cum te vad bine pe ''fizic'' din poza, venea matusamea de la cablaje plina de rani pe degete si ii tremura mana pe cana de cafea de la efort ...si cate imi mai povestea

| AdrianVoicu a răspuns:

Ai văzut și tu anunțul pe OLX? Aia din Brașov?

| nyoentox2002 explică (pentru AdrianVoicu):

Pe tiktok!

| AdrianVoicu a răspuns (pentru nyoentox2002):

Deh?
Mergi și vezi cu ochii tai ce este, cum este acel job, pe urmă vezi dacă e prea greu sau nu pentru tine

| nyoentox2002 explică (pentru AdrianVoicu):

Am vazut si la Brasov, si cluj, la Brasov nu stiu daca e e aceeasi firma ca pe olx, ca pe olx spunea 2500 lei, dar pe tiktok 2600 deci sunt firme diferite!

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Am auzit ca e greu... acum nu stiu, poate o fi doar gura lumii.

| GambleR40792 a răspuns:

Capacitate de efort foarte mare, tu nici nu gandesti ce spui, trebuie sa iti mearga mana la secunda, daca ingreunezi banda iti iei si injuraturi si suturi in fund asta pentru minim pe economie, super JOB, am avut o tentativa dar cand am vazut cum si in ce conditii se lucreaza in cablaje am fugit mancand pamantul

| nyoentox2002 explică (pentru GambleR40792):

Oricum peste tot e ceartă! Eu lucrez o fabrica de mobilă si am un coleg care tot mă înjură si ma face in toate felurile?
Colegul meu la Circular pare de vreo 50 si ceva de ani!
Nu e totul roz nicăieri!

| GambleR40792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Treaba ta te cam joci cu focul, eu stiu cum e ca am facut training o saptamana, de fapt 3 zile au fost si am renuntat, efectiv nu aveai timp sa bei o cana cu apa daramite sa mai fumezi o tigara

| GambleR40792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai si compari mediul de lucru de acolo cu lucratul la banda tie iti vin cablajele alea la un interval destul de scurt si daca nu dai drumul la maini te alegi cu banda blocata ca idee

| GambleR40792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Depinde si de colegi si eu mai am altercatii cu unul la locul de munca, daca prinzi unul mai de treaba e ok, parerea mea un job la cablaje te poate termina si psihic si fizic, tu fa ce vrei noi ne dam cu parerea

| nyoentox2002 explică (pentru GambleR40792):

Gen se lucrează 8 ore de luni pana vineri si da, eu nu fumez! o pauza de masă imi ajunge!

| GambleR40792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

In trei schimburi eu stiu ca se lucreaza pe asa ceva, te si vad la cablaje pe tine pe schimbul 3 blestemand si injurand langa banda laughing poftim sa te simti bine du-te cu dmz e un job de viitor RECOMAND cu CAldura laughing

| GambleR40792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nici aia din supermaket-uri care scaneaza produse nu fac efortul pe careo sa il faci tu la banda pe cablaje

| GambleR40792 a răspuns:

Si de la efort oboseala exista riscul sa incurci firele rosu cu albastru gen, treaba ta faci ce consideri ia legatura cu 2420 el e cu fabricile iti poate da mai multe informatii laughing)

| calinm2019 a răspuns:

Cauta-ti un job adevarat unde sa-ti folosesti toate calitatile.

| nyoentox2002 explică (pentru calinm2019):

Caut ceva sa se plateasca bine! Unde vreau sa merg ofera cazare cu tot cu utilități si 2600 lei

| Eduard34578 a răspuns:

Nu iti trebuie forta fizica, dar stai in picioare toata ziua si e munca foarta multa, plus ca sunt 3 schimburi, asa ca da iti trebuie forta psihica

| GambleR40792 a răspuns (pentru Eduard34578):

Si statul in picioare 8 ore langa o banda nu te oboseste sau cum laughing) nu o stiam pe asta, macar scaune sa le dea jegurile ordinare

| nyoentox2002 explică (pentru Eduard34578):

Dar cum crezi ca e la fabrica de mobila ni stau tot in picioare timp de 8 ore, la mare stateam si 14 ore in picioare!

| GambleR40792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Intr-adevar nu e totul roz, dar mai conteaza si sa cauti unde trebuie, e foarte greu un job ok in Romania daca n-ai si un permis de conducere, pe mine lucrul asta m-a scapat de fabrici si ajung sa iau doar din diurna salariul unui muncitor ce sta pe minim pe economie SOLUTII sunt dar sa si vrei, cu cablajele NU AVANSEZI NICAIERI

| nyoentox2002 explică (pentru GambleR40792):

Nu am scoala de soferi si nici nu vreau sa dau, costa foarte mult sa intretii o masină! Benzina foarte scumpa, asigurarea, daca ti s-a stricat o piesa te-ai dus pe pl!

| GambleR40792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai conduci masina firmei nu a ta LOL, ce sa iti mai zic bafta la cablaje

| GambleR40792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Faci ce consideri fratioare, eu doar ti-am zis cam ce te asteapta la un astfel de job, crezi ce vrei, eu nu ti-am zis din basme lucrurile astea, stiu foarte bine ce inseamna lucrul la cablaje, tu nu o sa faci fata din multe puncte de vedere ai sa vezi cu ochii tai