| PufuletiMov a întrebat:

Salutare TPU, am si eu o intrebare.
daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi vorbe sunt biine venite.

As vrea sa stiu si eu ce face un angajalat ce lucreaza la cablaje auto, cu ce se ocupa cat de usor sau greu este.
Si daca ati lucrat in domeniul cum vi s-a parut

Răspuns Câştigător
| JohnyMoga a răspuns:

Eu am lucrat la cablaje de mam urat
pai ca oricare firma mare acolo fiecare angajat are un post de facut acolo se lucreaza in colectiv fiecare membru are postul lui de la 1 pana la 15 depinde cat de mari sunt cadenele daca is cade clasice aleas mici acolo se fac cablaj de la usa masini sau pentru deschiderea geamurilor electrice adica e un cablusor mic si trebuie facute in jur de 400 480 de bucati in 8 ore, asa iar cablu mare care este in caroserie acele se fac pe gadene mari de 4 5 metri latime 1 2 metri inaltime, bine ca acolo se lucra 2, 3 oameni la acel panou si este pe banda rulanta adica se tot invart si u ai un post si ala il faci toata ziua buna ziua in 8 ore depinde de noroc mai avansezi poate te muta altundeva la subcomponente poate te muta la bandaj acolo trebuie sa ai viteza nu gluma laughing eu de ex eram la bandaj am fost si la subcomponente si la individual adica singur la maa imi faceam singur cablu dupa foaie, asa in fine dar in rest sa stii ca acolo gasesti cei mai josnici oameni tarani tigai toate natiile care nu toti au cei 7 ani de acasa alti is mai vechi si se fac smecheri si daca te pune cu unu mai vechi sa inveti anumit post ori prinzi un om bun sau baiat fata femeie etc.sa te invete bine ori prinzi un retard cesi bate jocde tine si te invata gresit sis multe apoi de sefi nu vb sefi is cei mai spurcati posibil sa gasesti sefi care sa aiba 20de ani apoi ii dore undeva de oameni conteaza productie desi ei spun ca si calitatea dar de fapt lor le trebuie cantitate si apoi daca ies gresite pica oameni de vina sis multe oricum eu mai mult mergeam sami bat joc pe acolo adica munceam dar nu ma omoram pentru ei dai in masa sa gasesc vreo gagica alea alea ca acolo ai sanse sa gasesti de toate laughing)

| PufuletiMov explică (pentru JohnyMoga):

Mersi de raspuns

| JohnyMoga a răspuns (pentru PufuletiMov):

Cu placere