| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,este diferenta mare daca inregistrezi cu un microfon usb sau unul cu interfata audio?

6 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

1. e calitatea microfonului, cu cat e mai scump cu atat e mai bun
2. daca e in interfata audio, atunci depinde foarte mult si de placa de sunet, pe care trebuie sa dai alti bani daca nu vrei rahatul ala IEFTIN cu care vine placa de baza, deci, ala pe usb e implicit mai bun

insa, ideea e alta, daca, chiar vrei inregistrare de cel mai inalt nivel, atunci iti trebuie studio, cu camera izolata fonic, altfel, cam orice microfon isi face treaba indeajuns

| RxTx a răspuns:

Este exact acelasi lucru microfonul are aceeasi tehnologie de 400 de ani doar ca pe zi ce trece mai mic mai fidel.
Dar in cazul acesta tot ai un adaptor intre analigic si digital

Acea placa de sunet externă

Ori că se aflâ incorportata in carcasa
Ori ca e alaturi tot aia e

| nyoentox2002 explică (pentru RxTx):

Sa iti dau un exemplu, eu am un microfon Rode nt usb mini la aproximativ 500 lei, gen e doar cu usb ce il conectez direct la laptop si multi zic ca nu e bun ca imi trebuie interfață audio

| RxTx a răspuns (pentru nyoentox2002):

Sa se împuște.
Pe laptop chiar nu prea il ontereseaza daca tu ai conectat microfonul prin usb
Sau ai un microfon normal pe care il infigi intr-o placa de sunet externa
Sau ai un microfon analigic pe care il infigi in mufa de pe placa de baza.
Sau folosesri microfonul intern care se afla deja in interiorul laptopului.

Pt el este cam tot una.

Avantajul sa ai pe usb pentru tine ar fi ca poti pune sute de microfoane

Dar.la ce folos in lipsa unui program gen mixer care sa știe sa le ia in considerație pe toate

| nyoentox2002 explică (pentru RxTx):

Na ca gen toti zic microfoanele usb care se baga direct in laptop nu sunt bune ca sunt de calitate proastă si bla bla bla, ca trebuue placă de sunet etc

| RxTx a răspuns (pentru nyoentox2002):

Dacă ei mănâncă margarină si frișcă la tub de pastă de ras
vinul se mai face si din struguri
eu am facut o sonorizare la o biserica din Timisoara si am pus câteva microfoane pe USB
dar am dat pe o bucată 600 euro

ăstia care se îmbracă ei cu zdrențe bine înțeles că nu au mâncat niciodată ciocolată făcută cu unt de 16 lei pachetul cu cacaua la 1 leu / gram cu lapte praf la 120 lei Kilogramul
ei se duc să își cumpere ciocolată africana sî zic că e bună că ei multă si ieftină
nici nu știu ei ce gust are ciocolata făcută cu ingrediente de calitate.
Ei zic salam la astea care se găsesc pe aici prin România
Ei nu se duc până în Elveția să își cumpere salam ținut timp de 9 ani la fum
ei mănâncă brânză la 14 lei Kilogramul făcută cu mult aracet si inlocuitori de lapte căruia nici măcar brânză nu ii mai spune ci SPECIALITATE TIP
Ăștia nu mănâncă cârnați la 100 euro Kilogramul

Așa că ei nu au cum să știe că rosiile au gost dacă costă 6 euro Kilogramul si le culegi cu mâna ta din solar dintre Geneva si Franța alfel sunt proaste astea care le mănâncă ei pentru că dau și puțini bani pe ele
isi cumpăra măsline din România in loc să se ducă până în Grecia la țăran acasă să ii dea țăranul măsline ținute în ulei de măsline
fără chimicale fără sodă caustică. tu stii cum se fac măslninele negre se pune sodă caustică cu negru de fum pentru că negru de fum este considerat legal colorant alimentar.
așa se oxidează iar aștia care spun ca microfoanele pe usb sunt proaste
adevărat că sunt proastre că ei nu au avut niciodată în mâna lor un microfon pe care șă fi dat măcar 600 euro