| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

As vrea sa înregistrez acasă niște piese rap. Vreau sa îmi cumpăr un microfon, monitoare etc. Am o problema...care este diferența dintre o interfață audio (conectare USB) și un mixer analog (tot conectare USB)?

Răspuns Câştigător
| Vlad81 a răspuns:

Salut, la mixer ai mult mai multe reglaje si efecte(vreo 100)pe langa basi, medii, inalte/pe canal si mult mai multe canale in functie de mixer. Interfata audio doar face legatura dintre pc si microfon sau instrumente cu posibilitatea aplicarii catorva efecte - acum depinde si de buget. Verifica bugetul, intra pe net, uita-te la interfete audio si apoi la mixere daca ai dubii - fa o comparatie. Nu dau nume de magazine, doar scrie "mixer audio" sau "interfata audio" si o sa vezi. Inca ceva recomand mixer-ul si din proprie experienta, pentru ca am facut inregistrari foarte bune nu demult. Interfata nu am folosit niciodata. Iti mai trebuie un program bun pentru asa ceva(daca nu il ai deja)si un om priceput(daca nu cumva esti tu acela)+un pc bunicel. De monitoare sunt foarte bune orice boxe de lemn care sa incapa pe birou pentru ca lemnul e superior plasticului - sincer nu se compara, daca vrei sa faci muzica. Funda?

4 răspunsuri:
| Vlad81 a răspuns:

Multumesc pentru funda!

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru Vlad81):

Ce parere ai de mixerele de 200-400 lei?

| Vlad81 a răspuns (pentru UnAltAnonimCelebru):

Uite cu ce am facut muzica pana acum si inca fac - nu are usb dar mie nici nu mi-a trebuit si nici nu-mi trebuie. Treaba cu usb-ul e ca programul de muzica folosit se conecteaza mai direct la mixer din cate am vazut la un amic. Acesta e clar un avantaj, plus ca are 4 canale de microfon in loc de doua. Dar daca bugetul e limitat iti recomand modelul folosit de mine. Altceva nu pot sa zic. Modelul folosit de mine -
https://www.senia.ro/mixer-audio-behringer-xenyx-1002fx/8140-1
si modelul mai avansat cu usb
https://www.senia.ro/mixer-audio-behringer-xenyx-x1204usb/20579-1
Mixer la 200 de lei nu am folosit, dar presupun ca are doar un canal sau doua si foarte putine efecte, acum depinde daca vrei sa mai inregistrezi si cu altcineva, iti trebuie cel putin doua canale pentru doua microfoane. Daca inregistrezi doar tu ar merge si unul cu un canal(nu stiu daca exista). Il cumperi dupa necesitati, mai multe voci/instrumente=mai multe canale. Pe langa acestea se adauga usb-ul, plus inca ceva efecte. Daca nu m-ai inteles, mergi la un magazin - vezi link-urile(de acolo mi l-am luat si eu) si spui pentru ce ti-ar trebui mixer iar cei de acolo te vor indruma spre modelul cel mai potrivit. Eu nu sunt de meserie, eu doar spun ce am folosit si cat de multumit am fost de mixerul in cauza.

| UnAltAnonimCelebru explică (pentru Vlad81):

Multumesc mult!winking