| Cristissilviu14 a întrebat:

Salutare!
Eu o sa dau admiterea la medicina și acolo trebuie sa dau examen și din chimie.
Întrebarea este: pe lângă prescurtarea elementelor, trebuie sa știu z-tul și a-ul pe de rost la fiecare element?

Răspuns Câştigător
| JohnyBravo28 a răspuns:

Da, este necesar la examen. Acestea se învață pe de rost și la liceu, cele cu masa atomica A. Dar elementele din sistemul periodic, cele mai des utilizate la problemele de chimie, sunt:. Calciu, Magneziu, Clor, Hidrogen, Potasiu, Aluminiu, Sulf, Seleniu, Crom, Iod, Natriu, Cupru, Oxigen, Argint, Fer, Brom. Dar masele atomice A, aferente acestor elemente le poți învăța foarte ușor, de pe penultima pagina a unui manual de chimie de clasa a VII-a, cu coperta mic, editura Corint, cred că anul 2008.
Sper că te -am ajutat!
Dar e bine sa consulți și tematica concursului de admitere, acum depinde și la ce UMF din țară vrei sa candidezi...
O seara bună!

1 răspuns: