| rockvandam a întrebat:

Salutare,imi puteti da ceva informatii despre ce se invata la scoala post-liceala sanitara. Ce studiezi ca medic generalist si ce studiezi ca farmacist.Mai exact materiile.
Si se poate ajunge sa fiu sofer pe salvare daca termin scoala?

12 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Cu postliceala poti ajunge cel mult asistent generalist, asistent veterinar sau asistent farmaceutic.
Pai sora mea a dat acolo si a luat diploma de asistent medical generalist si din cate am auzit, dadea niste teste la biologie. In rest, nu stiu prea multe, culmea.

| anamariarot a răspuns:

Nu poti ajunge medic decat daca faci facultatea de medicina. Cu scoala postliceala nu poti. In schimb, poti ajunge sofer pe salvare si fara scoala. Am impresia ca ai nevoie de un curs de prim ajutor si neaparat de permis categoriile BC, si minim 3 sau 6 ani experienta(ca sofer profesionist) in functie de ce o sa conduci. De asemenea, o sa mai dai niste probe pentru postul asta

| rockvandam explică (pentru anamariarot):

Nu vreau sa devin medic doar asistent in spital sau pe salvare ca sofer sau de ce nu chiar si asistent pe salvare.

| rockvandam explică (pentru anamariarot):

Vreau doar sa stiu cam ce faci in scoala post-liceala timp de 3 ani. Meteriile, activitatile, etc.

| CuriousStuff a răspuns (pentru rockvandam):

Cum ti s-a zis si mai sus, ca sa iesi medic sau farmacist trebuie sa faci facultate, postliceala de medicina generala nu exista, doar de asistenti (generalisti, de farmacie si chiar de stomatologie, mi se pare).
La scoala postliceala pentru asistenti medicali generalisti se invata cam ce se invata la facultate la asistenti. Se invata medicina, in principiu, insa mult mai simplificata, se invata materii precum Anatomie, Fiziologie, Fiziopatologie, Semiologie medicala, Semiologie chirurgicala, biofizica, biochimie si multe, multe altele. Insa la postliceala e lejer, foarte lejer, nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar oricine poate sa faca o postliceala, fapt dovedit concret de faptul ca marea majoritate a elevilor de postliceala si termina postliceala, insa multi din ei nu au reusit sa-si ia bacul. Deci poti sa zici ca daca ti-ai luat bacul (sau chiar si daca nu, daca ai terminat 12 clase) ai sanse extrem de mari sa termini si postliceala, fara stress.
La facultate se schimba lucrurile.

Si pe langa multele materii de mais sus, majoritatea au si laboratoare sau lucrari practice, deci ce inveti la curs pui in practica la laborator si pe langa asta, trebuie sa faci stagii/practica in spital cam... o gramada. Unde se invata manopere si tehnici de ingrijire a bolnavilor. Practica se face pe toate sectiile, de la pediatrie la chirurgie si sala de operatie...

| rockvandam explică (pentru CuriousStuff):

Dar trebuie sa stii chimie pentru postliceala sanitara?
Si pentru a deveni sofer pe ambulanta de ce am nevoie?

| CuriousStuff a răspuns (pentru rockvandam):

Trebuie sa stii putina chimie si fizica, si putin mai multa biologie. Dar cum ti-am zis, nu e stress, materia de inatat e undeva la nivelul celei de liceu.

Pentru sofer pe ambulanta iti trebuie doar carnetul si experienta. Se face concurs si daca intri o sa-ti faca ei un curs de paramedici, ca sa stii cel putin bazele resuscitarii si cum sa poti da o mana de ajutor in caz ca e nevoie, dar ca sofer nu faci foarte multe, doar ajuti la mobilizarea pacientului, nu faci injectii sau alte manopere medicale.

| rockvandam explică (pentru CuriousStuff):

Si cam ce salariu ar avea un sofer pe ambulanta si un asistent?

| CuriousStuff a răspuns (pentru rockvandam):

Depinde, depinde de ce studii ai urmat, pe ce sectie vrei sa lucrezi si de vechime, pentru asistent. Salarile unui asistent pot sa varieze de pe la 1500 de lei (pentru asistentii debutanti, cu postliceala, undeva pe o sectie fara riscuri mari) pana la 3000+ de lei (un asistent cu vechime pe o sectie care implica si anumite riscuri, oncologie la radioterapie, de exemplu).
Pentru soferi nu am cifre, dar si acolo variza, sunt si ambulante pentru clinici private, unde salariu e atata cat hotaraste patronul si la stat sunt 3 tipuri de ambulante, saj, epa si tim, mi se pare ca pe fiecare se plateste altfel... desi s-ar putea sa nu, dar nu sunt sigur. Oricum salariul unui sofer e sub cel al unui asistent.

| rockvandam explică (pentru CuriousStuff):

Daca se studiaza fizica si chimia as avea o mica problema deoarece eu am terminat filologie si nu am mai facut aceste materii de pe clasa a 11-a.As intampina mari probleme?

| CuriousStuff a răspuns (pentru rockvandam):

Nu, o sa recuperezi, va trebui sa inveti putin mai mult decat restul colegilor care au terminat licee de profil, insa nu e nimic extraordinar. Si eu am fost aproximativ in aceeasi situatie, deci nu-ti face probleme. In rest, cum am mai spus, cerintele de la postliceala nu sunt asa mari, poti sa o termini si daca nu iti dai interesul si nu inveti deloc. Dar daca vrei sa si muncesti pe urma in domeniu si sa stii ceva va trebui sa inveti.

| rockvandam explică (pentru CuriousStuff):

Ok multumesc mult