| besca1234 a întrebat:

Buna, imi puteti spune ce materii se preda la scoala post liceala Feg, profilul fiind asistent generalist happysi daca imi puteti da mai multe detalii despre inscrierea cu contract, eu inscrisa fiind cu contract catre Germania

1 răspuns:
| Elena9328 a răspuns:

Anatomie
Psihologie
Tehnicii de nursing
Ființa
(Sunt foarte multe )
După ce termini școala, vor veni persoane cu mii și mii de oferte, tu trebuie sa fii atentă și să vezi ce ți-ar putea oferi. Nu sa vina unii sa plătești tu tot, nu i normal. Dupa, vei incepe cursurile de limba.
Sau vor veni unii și de la început de an 3, sa ți zică sa faci meditații de limba cu ei că te ia.
Eu nu sunt de acord, căci nu vei avea timp să înveți pentru examen, sa ai timp sa ți faci proiectul de susținere a licenței, să înveți pentru simulări și așa mai departe. E bine e sa termini și după sa te așezi pe o oferta care ți ar oferi multe și ai pleca cat mai repede. Cu cât stai mai mult, cu atât greu îți va fi. A, da. Să cauți o firma care te ar duce și acolo în tara respectiva sa lucrezi că sa ți creezi o idee. Așa ar fi mai bine. Și ei să vor interesa de medii, de actele tale s-a.m.d. Sa te pregătești cu banii calumea. Și pentru a plăti școala (e cu taxă) și pentru a ți plati înscrierea de intrare în examenul de licență și poate sa le și ei. Plus că cine știe ce ți mai cer. Sunt bani multi, dar îi faci într-o lună daca pleci din țară cu o firma de încredere. Și da, când te înscrii, îți vor cere o anumită sumă de înscriere, apoi urmează plata, fie în 4 transe, fie în mai puține. Depinde cum bifezi pe contract. Și e bine sa te interesezi din timp la secretariatul lor că sa știi dacă ai bani. Căci dacă te înscrii și renunți, nu ți da banii înapoi. Căci e datoria ta. Și cursurile se fac obligatoriu, nu prea ai timp sa chiulești căci tu pierzi pe mana ta. Și contractul cu o firma fie îl semnezi de la bun început. Fie peste nu știu cât timp. Dar repet cu atât mai repede cu atât mai bine.