| SergiuNico a întrebat:

In curand voi implinii 20 de ani, si m-am gandit sa imi fac un imprumut de 20.000 de euro la o banca pentru a-mi cumpara masina...
Momentan lucrez la un service, si am un salariu pe undeva la 850 de euro pe luna, sa zicem ca 10.000 de euro, intr-un an, voi reusii sa inapoiez.Dar as vrea sa imi fac inca un credit, pentru a-mi cumpara echipament, pentru a-mi echipa propriul service auto. Inprumutul fiind undeva la 10.000 de euro...
Pot face 2 imprumuturi in aceste conditii (plata doar pe jumatate a primului imprumut)?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa-ti faci mai intai propriul service, sa te concentrezi pe asta si apoi masina. daca ai service-ul poti face bani sa-ti iei masina dar daca iti iei masina nu face bani sa-ti organizezi service-ul. daca chiar ai nevoie de masina ia-ti ceva mai ieftin, sa-ti faci treaba cu ea, dar nu baga acum in ea atat de multi bani pe care nici macar nu-i ai. daca chiar vrei, si poti, fa un singur imprumut, de 20.000, eventual de nevoi personale, si te organizezi cu ei cum consideri. rata oficiala la banca nu poate fi atat de mare dar sa te interesezi daca poti rambursa anticipat creditul si daca se aplica penalitati pentru rambursarea anticipata si rambursezi cat zici tu. oricum, ai mare grija, e suma mare si vremurile sunt cum sunt, ai grija la ce te inhami.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu salariul pe care il ai nu o sa poti lua nici primul imprumut pe 2 ani si n-ai cum restitui 10.000 euro pe an, cel mult cca 3.000 euro, tinand cont ca banca nu accepta ca rata lunara de plata (imprumut plus dobanda) sa depaseasca 40% din venitul net lunar. Cu atat mai mult n-o sa poti lua al doilea imprumut. Numai bine!

| neutrino a răspuns:

Cred ca ar fi bine ca, atunci cand te vei trezi, sa mergi la o banca.

| iamSeBy a răspuns:

Eu zic ca mai bine te mai gandesti cu imprumutul bancar... Mai bine faci un CAR!

| ElaIliesi a răspuns:

Buna,

Eu sunt contra creditului pentru lucruri care or sa te coste bani in sine - cum e masina,

dar pro credit daca vrei sa iti incepi o afacere - gen sa iti echipezi service-ul auto.

Fa-l doar pe al doilea si din banii castigati din afacere o sa iti iei cate masini vrei happy