| MaryLoveAnime a întrebat:

Salutare membri TPU! La anul' eu o sa trec a 8-a si o sa am ore de la 8:10 si nu stiu cum sa fac sa ma scol devreme, mai ales ca pe mine nu ma cuprinde somnu nici la 23:30. Daca ma pun in pat si incerc sa adorm pe la 10:30 nu reusesc.Si indiferent de cat de devreme m-as culca nu reusesc sa ma trezesc devreme.
Urmatoarea parte este ironica: Eu imi pun si alarma (la mine merge doar o singura alarma la tel.desi se repeta dupa 3 min daca eu nu o opresc) si tot nu pot sa ma trezesc devreme, ca patul e asa moale cald si bun, si cand ma gandesc ce zi nasoala o sa am, chiar ca nu ma mai ridic pana la 10. I-am zis intr-o zi mamei mele sa ma trezeasca devreme si ea nu ma trezeste cica sunt eu incapatanata(cam asa si e).
Eu cred ca o sa intarzii 2 luni la rand la prima ora, dupa care ma voi arde cu un 3 sau 4 pe la vreo materie(depinde care o sa fie prima la inceperea orelor) si apoi o sa ma trezesc devreme, dar nuvreau sa astept un 3! Multumesc anticipat!

P. S. -

Răspuns Câştigător
| didi12 a răspuns:

Hei! Cam acelasi lucru mi se intampla si mie, si eu trec intr-a 8-a, dar Doamne ajuta nu am ore de dimineata! Pai... daca tu te culci la 2-3(nu stiu, am dat un exemplu thinking)pune-ti alarma la 9, sa zicem.Iar cand alarma suna,pai trezeste-te! Crede-ma, eu am ajuns la concluzia ca nu exista nu pot, ci nu vreau.Deci,vei dormi vreo 7-6 ore,ceea ce nu cred ca-ti va ajunge(cel putin mie nu). Ziua urmatoare te va prinde somnul mai devreme, iar cum acesta vine, pune-te in pat.Inainte poti citi o carte sau o revista.De asemea te poti uita la un film sau la TV dar asta daca stai in pat la caldura,pe mine asa ma ia somnul big grin. Daca vrei ca toate astea sa mearga, nu uita! Oricat de cald ar fi patul, trebuie sa te trezesti.happy

8 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Sa faci asa: In prima noapte sa nu dormi deloc, daca poti. Sau oricum. numai de pe la 3-4 la 7. Asa, seara vei fi foarte, foarte obosita si vei adormi din clipa in care te asezi in pat. Si daca noaptea o dormi bine, automat si dimineata te vei trezi devreme. Si asta ar trebui sa fie startul intrarii in normal.

| ileana_5795 a răspuns:

Eram la fel. Faci asa: Stai linistita, bucura-te de vacanta, nu te stresa. Cand incepe scoala o sa fii destul de obosita sa adormi mai devreme. si oricum daca stii ca trebuie sa fii la scoala, o sa te trezesti.

| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Eu incep de la 12-13 (ora) dar ma trezesc de la 8 fara un sfert...si nu am sc. de dimi.

Deci pune mai multe alarme(mai compara ceasuri ia vreo 5) si o sa te plictisesti sa tot le opresti.
La mine cum suna deschid Tv-ul si dau tare incat nu mai pot dormi.

SI daca te trezesti devreme o sa iti fie si somn mai devreme!
Daca te colci la 1:00 si te trezesti la 12:00 logic ca urmatoarea noapte tot in jurul orei 1:00 iti va fi somnwinking.
Chinuiete cateva seri sa te culci mai devreme si ai sa reusesti.
Tw pui in par si stai...de plictiseala o sa te ia somnu' happy

| diaηα a răspuns:

Fă ca mine! [#aceeasi probLema. straight face pe mine nu ma trezesti pan` la 1o nici de ma omori straight face si sa vezi faza ca eu aveeam ore pe 7 smug! adorabiil =p~ ]
oricum! baga-ti o manea sa sune la tel si pune telefonul` undeva departe de pat [eu-l tin pe birou. cand aud maneaua in 2 pasi si 3 miscari is FRESH smug ]
încearcă! la mine a mers :*

| Gabriel1 a răspuns:

Incearca tu 2-3 zile sa te culci mereu pe la 00:00 si apoi vei fi prea obosita sa te culci la ora aia, iar de sculat, pune 2-3 ceasuri/telefoane sa sune.

Răspuns utilizator avertizat
| wildkiss a răspuns:

Pai trezeste duminica si sambata pe la 5 si ceva ziua nu te culci deloc si apoi seara pe la 7 te pui in pat poate nu chiar 7 fie 8 incearcabig grin

| panarama_6437 a răspuns:

Daca esti incapatanata nu este un defect... fiecare om are insusirile lui, totul conteaza (asa cum am mai spus-o) de cartea destinului... faptul ca vei incepe orele de curs devreme te pot cali pentru viitorul tau. la anul vei avea examene si va fi destul de greu pentru tine asa ca trebuie sa iti propui sa te trezesti neaparat. Roag-o pe mama ta sa insiste pana te trezesti, daca nu merge roag-o (fara gluma) sa umple un lighean/vas cu apa si sa arunce apa pe tine. asa imi facea mama si mie, si riceam dupa stateam toata saptamana acasa, dar ai sa vezi ca te vei trezi la timp saptamana viitoare