| anonim_4396 a întrebat:

Salutare prieteni, mai am câteva întrebări.
ce pot găsi de muncă la ora actuală, am 10 clase, dar am permis de 2 ani, și cu permisul in buzunar sa nu veniți să-mi spuneți ca doar să-mi rup spatele pe șantier. Știu ca mai profitabil e in mina, dar nu știu cerințele pentru angajare. știți la curierat daca munca e grea în raport cu salariul? Și la glovo am auzit ca se fac bani frumoși. N-aș vrea sa mă duc și eu prin țări străine, și am nevoie de ceva îndrumare de la cineva mai cunoscător posibil.
Mulțumesc!

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fara BAC te poti angaja doar ca necalificat.
Curier ar fi ideal, dar este de munca, adica cari pachete si alergi toata ziua.
Glovo si alte firme unde se distribuie mancare, iarasi, atentie marita si sofat cu grija ca sa ajungi imediat cu pahetuld e mancare.
Apoi, mai sunt sanse sofer pe maxi taxi sau taxi normal.
mai poti evdient s-a te angajezi pe la gradini de zarzavaturi, pe la sere de flori, pe camp sau ferme agricole. De munca se gaseste, dar nu-i usoara, fiindca asa-i la necalificati.

| darctron a răspuns (pentru Violleta2022):

Zici cari pachete de parcă le-aș căra cu roabalaughing) alergi de parcă aș fi la maraton

| Violleta2022 a răspuns (pentru darctron):

Tu ai vazut reodata in viata ta ce face un curier?
Pachetele pot avea oricat intre 100 grame si 20kg, asa ca, esti platit sa le cari si la etajul 10 daca ti se cere sa duci pachetul la usa.
Cat priveste alergatul, ei bine, ar trebui sa stii ca esti platit la numarul de pachete livrate, deci nu alergi sa duci cat mai multe pachete, nu faci bani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

știți la curierat daca munca e grea în raport cu salariul?
Da, e grea. Dar nu este salar, ci venit. Te miști, câștigi. Dacă nu, nu.
Dacă nu ai mai lucrat nimic până acum, orice este greu.

| Frank51 a răspuns:

N-ai să găsești îndrumare pe TPU, ci doar ceva sfaturi puțin relevante. Sfatul meu este să începi efectiv să muncești orice, este important să ai ceva experiența în piața muncii. Apoi să te stabilești la un loc de muncă și să avansezi, salariile sunt bune dacă te ții de treabă.

| darctron a răspuns (pentru Frank51):

Pai faza e ca habar n-am de unde să încep

| Frank51 a răspuns (pentru darctron):

Nu știu unde stai și ce oferte de muncă ai, alege ce îți place sau ce pare interesant pentru tine. Spre exemplu mie îmi place electronica, și am lucrat majoritatea timpului în domeniu, dar la început am fost în fabrici, la magazine, în Germania, am avut peste 20 de joburi, și experiența din ele m-a ajutat foarte mult.

| Nirvanaaa a răspuns:

Curieratul nu cred ca e mai greu decât santierul sau mina, așa ca poți începe de acolo. Atât timp cât ai permis e în regula. Sunt unele firme care te vor accepta și cu 10 clase atât timp cât ai permis bineînțeles.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Curier la fan, dpd, cargus. E faina munca, stai mai mult in scaun doar ca trebuie sa stii sa parchezi rapid si sa nu intrii in fundaturi etc. Am un prieten care lucreaza si e ok doar ca nu esti platit mult

Răspuns utilizator avertizat
| Ciprian09 a răspuns:

Încearcă în MapN, poți opta pentru SGP cu minim 10 clase.bafta!

| darctron a răspuns (pentru Ciprian09):

Am avut și intenția asta, dar concurenta este extrem de mare, și la Suceava nu sunt mai niciodată locuri libere

| Ciprian09 a răspuns (pentru darctron):

Încearcă în alte unități, din câte știu, la Suceava este doar CmZ, poți opta pentru unități diferite! concurenta este mare, dar dacă îți dorești lucrul asta și îți dai interesul, intrii lejer.

Răspuns utilizator avertizat