| RaduGabriel123 a întrebat:

Salutare. Sunt clasa a12a, la profilul,, economic", dar as vrea sa urmez o facultate in domeniul IT. La matematică sunt cam de nota 6, (fac m2) chiar dacă am 7-8 la liceu. Vreau sa ma axez pe programare, mi ar placea foarte mult să învăț programare, cu toate că acum nu stiu nimic. As dori niste facultăți din București unde as putea sa învăț programare. Credeți că aș rezista cu nivelul meu de matematica? Care e diferența dintre automatică și calculatoare si informatica?

Răspuns Apreciat de Editori
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai doua mari variante pentru o facultate cu profil IT
Informatica si Automatica si Calculatoare.
Diferenta intre ele e ca la Informatica faci strict partea de programare software pe cand la Automatica si Calculatoare faci in plus si partea de hardware, electronica, robotica (in functie de sectie).

La ambele se face matematica serioasa macar vreo 2-3 cursuri si se face matematica M1 pornind de la nivelul de liceu deja.

Programarea se face de obicei de la zero dar e destul de greu sa tii pasul si cu matematica si cu progamarea de la zero in conditiile in care restul vor avea un avans.

Totul tine insa de tine... cat de mult muncesti sa tii pasul.