| RaduGabriel123 a întrebat:

Salutare. Sunt clasa a12a, la profilul,, economic", dar as vrea sa urmez o facultate in domeniul IT. La matematică sunt cam de nota 6, (fac m2) chiar dacă am 7-8 la liceu. Vreau sa ma axez pe programare, mi ar placea foarte mult să învăț programare, cu toate că acum nu stiu nimic. As dori niste facultăți din București unde as putea sa învăț programare. Credeți că aș rezista cu nivelul meu de matematica? Care e diferența dintre automatică și calculatoare si informatica? Dau si funda.

3 răspunsuri:
| userul7200 a răspuns:

Atat iti spun la informatica se face foarte multa matematica, fizica si chimie. Si eu am vrut sa invat sa programez dar cand am vazut cate probleme de mate primim m-am speriat, eu ma asteptam la cu totul altceva dar in fine.din ce am citit pe forumuri primii ani de facultate mate la greu, şi doar dupa aceea incepe frumosul: OpenGL 3D etc. Si trebuie sa inveti niste chestii care pur si simplu nu te ajuta pe plan profesional.

| suntserios a răspuns (pentru userul7200):

Eee hai de unde spanac ai fi scos chimia la facultatea cu profil IT? sa fim seriosi. La informatica nici macar fizica nu se face, doar pe la AC se face un curs de baza.

Si partea aia frumoasa cu OpenlGL e doar o mica partea care se face la un curs mai complex de grafica...

| Mihaelablabla a răspuns:

Cibernetica la ASE.
Dar sincer nu prea cred ca vei rezista, te-ai gandit cam greu. E multa matematica complexa pe care tu nu ai facut-o, plus info multa din liceu.