| RaduGabriel123 a întrebat:

Salutare. Sunt clasa a12a, la profilul,, economic", dar as vrea sa urmez o facultate in domeniul IT. La matematică sunt cam de nota 6, (fac m2) chiar dacă am 7-8 la liceu. Vreau sa ma axez pe programare, mi ar placea foarte mult să învăț programare, cu toate că acum nu stiu nimic. As dori niste facultăți din București unde as putea sa învăț programare. Credeți că aș rezista cu nivelul meu de matematica? Care e diferența dintre automatică și calculatoare si informatica? Aștept păreri de la cunoscători.

Răspuns Apreciat de Editori
| GdX a răspuns:

La Universitatea din Bucuresti dar si la Politehnica se da examen la M1. Eu la Poli am dat M1 colegii de liceu la Universitate au dat M1. Acum nu stiu daca intri cu nivelul tau de matematica. Poate s-au mai relaxat examenele, de cand am dat eu si pana acum au trecut 7 ani. big grin Plus ca din facultate nu iesi cu mare lucru despre programare, faci din toate si nimic. Programare o poti face acasa instaland un client si urmarind pe Youtube tutoriale.