| BlueAngel1 a întrebat:

Salutare,
Sunt in clasa a XI-a si de ceva vreme ma framanta niste ganduri cu privire la subiectul "ce vreau sa devin cand voi fi mare". Problema mea este legata de alegerea facultatii. Eu imi doresc sa urmez facultatea de teologie, insa parintii mei nu sunt intru totul de acord si nu cred ca se vor obisnui curand cu ideea ca baiatul lor (poate) va merge intr-o buna zi pe strada imbracat in "sutana". Simt aceasta chemare, imi doresc sa devin preot. Ai mei vor sa urmez la ASE, FABIZ-ul in franceza. Am avut cu ei o discutie si intr-un final m-au sfatuit si au acceptat sa fac si teologia, dar vor ca eu sa urmez FABIZ-ul si din anul 2 sa ma inscriu si la teologie. Sunt doua facultati total diferite. Simt ca la ASE nu ma voi simti bine si ca nu o s-o fac din placere, ci doar ca sa nu ii dezamagesc pe ei. Eu simt chemarea spre preotie si simt ca acesta este rostul meu in viata. Credeti ca as putea sa urmez doua facultati in paralel? As putea sa fac fata, fiind total diferite? Sunt foarte debusolat si nu prea stiu ce sa fac. Dati-va si voi cu parerea...

4 răspunsuri:
| DdDiX a răspuns:

Hristos a înviat!
La urma, urmei trebuie să faci ceea ce îţi place şi ceea ce îţi doreşti tu din tot sufletul. Dar, nu crezi că a te duce la teologie este un lucru din cauza căruia vei pierde foarte multe lucruri?
Încearcă să asculţi şi părerea alor tăi; mai exact: de ce vor ei să mergi mai departe? Găseşti locuri de muncă în mai multe locuri cu ASE-ul, după ce termini această facultate poţi pleca în străinătate, îţi poţi face o viaţă în altă ţară şi poţi avea un joc foarte bine plătit.
Pe când dacă devii preot ce vei face? Preoţi sunt destui ( nu zic că am ceva cu preoţii sau cu această meserie). Poate mai târziu vei regreta că ai devenit preot şi poate vei dori să dai înapoi şi nu vei putea din cauza oamenilor (nu trebuie să îţi pese de ce spun aceştia).
Decizia este în mâinile tale.
Sunt în aceeaşi situaţie ca şi tine. Tot a 11-a sunt şi încă nu m-am decis unde să dau.
Ai face bine să te gândeşti foarte bine!
Sper că te-am ajutat măcar puţin! :*

| Emmy125 a răspuns:

Pentru ce sa dai la ASE daca vrei sa fii preot? In zilele noastre nu prea mai exista baieti care dau la teologie pentru ca simt acea chemare ci pur si simplu pentru ca se castiga bine. Stiu si eu pe cineva la teologie si e destul de greu doar ca persoana respectiva numai preot nu zici ca va fi.
Daca tu simti ca asta vrei in viata urmeaza'ti instinctele. Mai tarziu, daca descoperi ca nu e ceea ce vrei sau nu iti gasesti o biserica in care sa slujesti poti incerca ASE.

Acum am un coleg la facultate care a terminat facultatea de teologie si nu a vrut sa fie preot. Acum invata intr-un domeniu al medicinii. Dar nici nu-i pare rau ca "a pierdut" 4 ani (sau cat se face) invatand teologie.
Ideea era ca poti face ASE dupa ce termini cu prima facultate. Nu te incumeta cu 2.Mai bine un singur lucru si bine decat mai multe si prost.
Cine fuge dupa 2 iepuri nu prinde nici unul!

| Aurashyk a răspuns:

Hristos a inviat!
Pana la urma trebuie sa alegi ce-ti place, daca inveti la 2 facultati-dupa ce le termini ce-o sa fii preot sau ce devii la facultatea ASE? Daca esti preot chiar trebuie sa renunti la o multime de lucruri dar daca esti dispus sa faci asta pentru a fi preot spune-le parintilor cum sa ai 2 meserii daca lucrezi la ASE pana seara de exemplu, cand mai dovedesti sa fii si preot-ca el are o multime de responsabilitati si o gramada de slujbe trebuie sa faci fiind preot.Nu o sa ai timp alege ce-ti place-ca sa faci asta cu drag.

| vldi4 a răspuns:

Eu zic ca-ti va fi destul de greu cu doua facultati,am un prieten la teologie care are foarte mult de invatat, merge la meditatii zilnic si nusi mai vede capul de atata invatat, si la ASE sincer nu stiu cum este dar cred ca-ti va fi destul de greu, iar in legatura cu preotia trebui sa te gandesti bine inainte, sa fii preot inseamna sa renunti la multe lucruri.