| PîrvuVladimir a întrebat:

Salutare TpU! Am 13 ani și aș vrea să urmez academia de poliție.Mama mi-a spus că mi se recunoaște și facultatea de drept.Aș vrea să emigrez în Canada.Aș putea deveni polițist canadian sau avocat așa pur și simplu sau ar trebui sa studiez constituția Canadei?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Legile din Canada sunt diferite de cele din Romania.
Daca vrei sa devii politist intr-o tara, trebuie sa inveti si in tara respectiva, altfel nu se recunosc diplomele straine.

| PîrvuVladimir explică (pentru Bula):

A mulțumesc! Credeam că dacă urmez Academia de poliție îmi este recunoscută internațional cu mențiunea că trebuie să învăț legislația țării respective.

| Bula a răspuns (pentru PîrvuVladimir):

Da, daca faci Academia de Politie, va trebui sa inveti materiile care difera in Canada >(sau alta tara), sa dai examene din fiecare, dupa care ti se va recunoaste diploma.
Mai usor e sa dai direct acolo la academia de politie, macar nu pierzi anii la doua institutii (doar la una).

| sierra1 a răspuns:

Uimire! La treișpe ani stii că vrei să :
- emigrezi
- să fii polițist la canadieni
- să faci academia de poliție
- să-ți recunoască cineva sctudiile de drept

eu zic ca deocamdată să vezi cum e cu discipinele:
română, mate, istorie,... și în general cu scoala (gimnaziu deocamdată)

| Anon31241212 a răspuns:

Nu poti deveni nici politist si nici avocat, urmand studiile in Romania. In Canada este cu totul diferita legislatia. Singura sansa de a te angaja acolo este sa faci studiile in tara respectiva.

| barosanu69 a răspuns:

In loc sa te joci cu jucariile tu te gandesti la facultate si la constitutie laughing ai rabdare copile, traieste clipa

| Hyper23 a răspuns:

No comment pentru visul tau, da la 13 ani te gandesti prea mult, lasa timpul sa treaca si iti vei da seama de ce vrei sa devii.Si da, trebuie, sunt chestii diferite in Romania.

| Crisstian1970 a răspuns:

Pune mana pe carte ca sa nu ajungi politist. Poate intelegi ceva din asta.