| victor2k11 a întrebat:

.. m-am inscris anul acesta la facultatea de psihologie, dupa ce am incercat la medicina si n-am luat admiterea... vreau ca dupa ce termin sa lucrez intr-un spital de psihiatrie ca psiholog. Cam ce salariu se castiga si ce spagi se dau ( daca se dau, asa cum primesc medicii )?

6 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Cam 8-12 mil salariu, dar pe langa facultate iti trebuiesc cativa ani de formare ca psiholog si atestat, nu toti care termina psihologie se fac psihologi, asa ca mai ai de asteptat pana sa te gandesti la spagi.

| DenisaAbdn a răspuns:

Daca din start te intereseaza salariul si spagile, poti sa o lasi moarta. Chiar daca termini Psihologia, nu oricine poate fi psiholog. De asta sunt atat de multi absolventi de Psihologie care nu profeseaza in domeniul pentru care s-au pregatit, pentru ca nu au vocatie. Pentru a fi un psiholog bun trebuie sa ai ceva inainte sa poti da ceva, sa ai echilibru interior, să te cunosti îndeajuns pe tine, sa fii empatic, sa fii intuitiv, pentru ca psihoterapia este o forma de terapie prin vorbire, utilizeaza analiza, interpretarea si uneori sugestia pentru ca cel din fata ta sa isi recapete eficienta personala, pe cand Psihiatria este o specialitate medicala care se ocupa de patologia mentala si foloseste tratament medicamentos. Daca nu-ti revizuiesti atitudinea fata de profesia de psiholog, un sfat prietenesc, lasa-te, nu-ti irosi niste anii degeaba.

| DenisaAbdn a răspuns:

Ani*

| victor2k11 explică (pentru DenisaAbdn):

Da, bine, asa e, stiu si eu ce inseamna, adica asa cat pot stii momentan... big grin niciun raspuns la obiect pana acum...

| Gagicaru a răspuns:

O sa vina poti nebunii la tine care mai de care mai ticniti

| negru30 a răspuns:

Tu nici nu ai inceput si te intereseaza spaga