| anonim_4396 a întrebat:

Ce pasi trebuie sa parcurgi dupa ce ai terminat facultatea de psihologie ca sa poti lucra ca psiholog in sistemul de plasament sau intr-un spital de psihiatrie infantila?

23 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Cel mai indicat este să plecați o perioadă în străinătate pentru a aprofunda cunoștințele acumulate în făcut și după aceea să încercați să căutați un post în România.
Există, cred, încă, regula 7 pleacă, 1 se angajează.
Iar, domeniul în care doriți să lucrați, este un domeniu lăsat deoparte mult timp, iar posturile sunt puține.
Succes!

| ancaval a răspuns:

Se dă examen pentru ocuparea locului de muncă.

| vmalex21 a răspuns (pentru ancaval):

Adică concurs si ala cand se scot locuri.Si la cum se,, fac,, concursurile in Romania...

| ancaval a răspuns (pentru vmalex21):

Cum se FAC concursurile în România?

| vmalex21 a răspuns (pentru ancaval):

Nu ti-ai dat seama ca majoritatea se fac cu dedicatie si pe criterii mai mult sau mai putin subiective?

| ancaval a răspuns (pentru vmalex21):

Poate la tine în sat. NU peste tot se fac șmecherii. Și prin acuzații ca și ale tale, singuri ne tragem țara în jos. Rușine!

| vmalex21 a răspuns (pentru ancaval):

Dacă Strasbourgul si Karlsruhe unde lucrez si învăț sunt sate e clar ca ai vizitat scoala de pomana si cam cat te duce mintea.Tu crezi ca toti vin de la tara? Si apoi sunt oameni din mediul rural mai civilizați de vreo 20 de ori ca o oraseansca infumurata.Nu e nicio acuzație, e realitatea.Cui nu ii place nu are decât să o nege dar mizeria tinuta sub preș tot iese la iveala.Si la urma tot voi va mirați de ce Romania e unde e.Rusine tie pentru prejudecăți!

| ancaval a răspuns (pentru vmalex21):

Cine îmi spune mie rușine? Un student?
Nu e rușine să vi de la țară. Încă e mai fain la țară, decât la oraș.
Cine se miră că România e unde e? Mie îmi place țara asta, nu vreau să plec de aici, și nu vreau să o vorbesc de rău.
Ție să-ți fie rușine că faci acuzații grave în legătură cu locurile de muncă, trebuie dovezi pentru ce zici tu. Ai trecut tu prin așa ceva aici? Ai fost nedreptățit la un concurs în România?
Eu NU am pățit așa ceva!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ancaval):

Sau/si te inscrii si intr-un partid care are intrare la spitalul unde ai vrea sa lucrezi plus ceva spaga.

| ancaval a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai idei bune. Îți fuge mintea!
Fă tu așa ceva! Ce mai stai?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ancaval):

La cum merg lucrurile in tara asta, 8 din 10 romani fix asta fac, intr-un fel sau altul. Eu sunt printre aia 2 idioti care prefera sa moara cu principiile de git decat sa devina niste viermi nenorociti.

| ancaval a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Bravo! Rămâi așa cum ești!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ancaval):

Daca nu am devenit un nenorocit profitor la 20 de ani, cam tirziu sa o fac la 40.winking

| ancaval a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sigur. Am înțeles!

| anonim_4396 explică (pentru ancaval):

Pai ce sa pațești tu care nici bacul nu-l ai?
Medicina, psihologie, in toate esti tu experta
Câte 8 clase ai?

| ancaval a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmmm!
Oare ce merită un individ ca tine?

| vmalex21 a răspuns (pentru ancaval):

Si care e problema ca sunt student? Daca ti-ar spune vreun politician sau vreun filozof ai pricepe mai bine? Ma indoiesc! Bravo tie ca iti place, probabil ca esti si tu vreo nepoată care nu duce grija zilei de maine ca restul.Dovezile le găsești în nenumăratele cazuri de corupție anchetate sau care au ieșit la iveală prin presa.S-a ajuns până acolo ca si ministrul de interne a recunoscut că multe concursuri sunt aranjate.Si din fericire nu am trecut ca m-am cărat la timpul fericit dar sunt o grămadă de cunoscuți care au trecut.

| ancaval a răspuns (pentru vmalex21):

Cine duce grija zilei de mâine? Cine NU muncește! Dacă lucrezi, ai pentru tine! Ce-i așa greu de înțeles? Trebuie să-ți explic ca la grădiniță?

Și NU mă interesează ce ai văzut tu prin presă, sau că ești student. Nu mă interesează nimic despre tine, sau despre alții. Asta trebuie tu să pricepi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psihiatria se face la Facultatea de Medicina, nu are legătură cu psihologia.

| BlackRaven45 a răspuns (pentru anonim_4396):

Medicul lucreaza impreuna cu un psiholog pentru a diagnostica afectiunea de care sufera pacientul. Pacientii internati intr-un spital de psihiatrie beneficiaza de asemenea de intalniri cu un psiholog, angajat in cadrul spitalului.

| vmalex21 a răspuns (pentru BlackRaven45):

Nu intotdeauna.Printre rudele mele se numără și un medic psihiatru.Ii detestă de mama focului pe psihologici si ii numește impostori.In sistemul public din Romania e greu spre foarte greu sa te angajezi, cunosc pe cineva care abia după ce a lucrat câțiva ani buni la cabinetul unui psiholog a reușit să se angajeze cu jumătate de normă la o școală generală.Nu vreau sa te descurajez.

| BlackRaven45 a răspuns:

EmbedAuthenticated: Matur. Foarte matur. Mi-ai dat si ignor ca sa nu vezi raspunsurile mele. IQ-ul tau nu cred ca depasteste temperatura camerei.

| vmalex21 a răspuns:

La psihiatrie lucreaza in general medici psihiatrii, e cu totul alt domeniu.La Protecția Copilului ai sanse dar trebuie sa astepti pana se scot posturi la concurs, sa îndeplinește criteriile, etc.