| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, trebuie sa fiu la un liceu militar ca sa intru in armata? Eu sunt la un liceu normal si vreau sa stiu daca e posibil sa intru in armata dupa ce termin.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu, poti urma o cariera militara si dupa absolvirea unui liceu civil.
De altfel te poti angaja cu contract ca SGP si dupa absolvirea a 10 clase. Dupa absolvirea liceului, cu diploma de bacalaureat, poti candida la o scoala militara pentru subofiteri sau maistri militari, precum si la o academie militara.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat