| svenhassel13 a întrebat:

Vreau sa dau la medicina(Bucuresti), imi poate spune cineva in ce consta admiterea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Proba obligatorie biologie (anatomie) și probă la alegere (chimie sau fizică). Se găsește aici la ei pe site. Sunt tematicile de admitere din anii anteriori pentru. fiecare materie. Pt. anul ăsta înca nu-i pus nimic, dar te poți descărca documentele de la 2020.

https://umfcd.ro/educatie/admitere-licenta/tematica-medicina/

| svenhassel13 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns!
nu stiam sigur daca trebuie sa aleg intre fizica si chimie sau sa trebuie dat din ambele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru svenhassel13):

Cu plăcere. Uite, aici găsești întreaga metodologie de admitere.

https://umfcd.ro/educatie/examen-de-licenta/metodologie-examen/

4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Grile din biologie umana si/sau chimie organica. Intra pe site-ul facultatii si cauta detalii legate de admitere, sau suna la secretariat si intreaba, pentru ca admiterea depinde de la o facultate la alta. Nu uita sa faci rost si de cartea cu grile; la final este bibliografia din care vor fi intrebarile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hello. Din cate stiu eu, acum 11 ani cand eram si eu interesata se dadea obligatoriu la biologie si puteai alege intre chimie si fizica. Sunt 100 intrebari cu subiect multiplu, 60 biologie si 40 chimie sau fizica. Este un bordero de completare, inclusiv probleme de calcul, dar trebuie sa inveti foarte mult si sa fii 100% dedicat/a, mai ales daca vrei sa prinzi un loc la buget. Daca mergi pe chimie, se cere mai mult cea organica, decat anorganica. Sper ca te-am ajutat si repet nu stiu ce s-a mai schimbat de atunci.