| Monyktza a întrebat:

Cine imi poate spune, va rog, in ce consta admiterea la facultatea de medicina? Admitere din biologie si chimie sau doar una la alegere? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| metamorfoz a răspuns:

La medicina unde? La Bucuresti, se dadea anatomia(cls11) din 2 manuale de Tiplic si Ardelean(era impartita materia unele capitole dintr-o parte si altele din alta parte) si chimia organica doar cls 12(nu mai stiu fix ce editura...parca Aramis? oricum de la alcani incolo) sau fizica...la alegere dintre fizica si chimie, dar sfatul meu e sa dai la chimie deoarece cei ce dadeau la fizica aveau mereu punctaj mai mic.La Cluj sau prin alte parti, din cate stiu eu, nu se da decat o singura proba.
Mult succes! Daca mai ai intrebari...iti raspund cu placere! tongue

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se da din chimia organica (a zecea si partial a douasprezecea) si din biologia de clasa a unsprezecea.

| marsy a răspuns:

Depinde ce vrei sa devii. daca medic. eu cred ca biologia. fiind farmacist ai nevoie de chimie. In general ai nevoi de ambelee tongue

| sticky a răspuns:

In tm dai doar bio, materia de cls 11.........anatomiewinking

| sticky a răspuns:

La tm dai doar din bio, materia de cls 11-a, adica anatomiewinking