| Robertssdix a întrebat:

Salutare vreau și eu un sfat vreau să mă stabilesc în România, nu mi-am găsit locul nicăieri am lucrat în Anglia vreo 6 ani dar tot mai bine e acasă am acumulat experienta din fabrici, depozite iar ultimii ani am lucrat ca șofer categoria C. aș vrea sa lucrez la stat. adica poate poliție sursă externă jandarmi ambulanța nu știu vreau undeva plătit bine cat de cat am 1.90 înălțime, vârsta 31 de ani și diploma de bacalaureat.Unde aș putea să mă bag și eu. Orice sfat e binevenit ✌️

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Important este sa vrei sa muncesti, ca de gasit de munca, se gaseste, in special daca ai experienta si te prezinti ca un om serios si cu dor de munca, faci impresie buna la orice interviu de job.
Acum depinde si orasul unde locuiesti si unde iti vei cauta de munca, ca unele au fabrici, uzine, ateliere, depozite altele nu.

Tinerii din ziua de azi sunt puturosi si aroganti, care vor salarii mari, ore putine de munca si daca se poate sa nu faca mai nimic, ca de-l pun la munca isi dau demisia in primele saptamani.

| Robertssdix explică (pentru Violleta2022):

Ai dreptate da nici să muncești slugă mai mult de 8 ore și pe cartea de muncă să fie tot 8 ore?! Nu pot veni de la un anumit nivel să-mi zică mie unu ca să stau mai mult de 8 ore ca așa e programu exclus. Nu fac la nimeni beneficii ca nici mie nu îmi face. Așa sunt românii să tacă nu aici e problema trebuie să ne impunem în față la patroni și la oricine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Robertssdix):

Nu generaliza si tu, ca nu ai habar cum sunt patronii din tara, pentru cateva jigodii nu este bine sa generalizezi.
Marea majoritate sunt oameni care respecta legea, angajeaza corect si cere seriozitate, platind atat cat promit pe contract si chiar tinandu-se de promisiune.
Daca accepti sa te angajezi pe smecherii si platit la negru, este evident ca patronul este unul necinstit si asa cum inseala statul isi poate insela si angajatii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca din start pornesti cu gandul "vreau sa fiu platit bine" nu faci nimic, in politie jandarmerie sau ambulanta nu ai nici o sansa, ai lucrat in Anglia de ce nu ai stat acolo? Ce crezi ca aici gasesti ceva? Decit șomer mai bine stateai acolo in Anglia si aveai vechime in munca, asa ce ai nimic.

| Robertssdix explică (pentru CristiDinBucuresti):

Păi în domeniile astea ești cat de cat plătit bine și ai stabilitate nu am zis ca vreau 100 de milioane pe lună, nu am mai stat pentru ca am probleme de familie și sunt obligat sa rămân în țară. dacă era după mine îți dai seama ca nu veneam dar nu e problemă mă adaptez de la un anumit nivel la unul mai jos dar măcar să fie ceva sigur.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Robertssdix):

Trebuie sa incepi cu orice gasesti de munca daca chiar vrei si treptat poate se va ivii ocazia sa ajungi sa lucrezi pe ambulanța sau in politie dar trebuie sa ai experienta aici in țara, sa te recomande cineva sa te ia in echipă.

| Robertssdix explică (pentru CristiDinBucuresti):

Trebuie să ai relații și bani ca să intrii..cunosc caz de l-a băgat la pompieri. el habar nu avea de el. și tatuaj la vedere în uniforma de vară deci…

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Robertssdix):

Asta e romînia, fara șpaga nu faci nimic

| Madaxo97 a răspuns:

Daca ai strâns ceva bani poți sa deschizi o mică afacere, magazin mixt de cartier, spalatorie auto sau de covoare, etc. Pentru ambulanță, pompieri, poliție trebuie școală întâi, jandarmi depinde daca ai pe cineva sa te bage mai rapid daca nu trebuie sa aștepți perioade când se fac înscrieri si oricum trebuie si acolo probe, nu intri direct. Sunt fabrici in București unde se ia lejer 3500-4000 lei ca si necalificat. Mai poți lucra pe motostivuitor, sau ca sofer, curier, ajungi la 5000 lei cu bacșișurile, uneori peste. La stat ar mai fi la CFR ca si conductor de tren, la fel, poti ajunge si la 5000 lei salariu, dar nu din prima, si trebuie făcut si aici niște cursuri câteva luni.
Orice ai lucra în România oricum mai mult de 5000 lei maxim nu iei. Daca ai avut salariu bun in Anglia si ești învațat cu bani mai mulți îți va fi greu, mai ales ca si la noi prețurile au crescut mult si toate sunt scumpe

| Robertssdix explică (pentru Madaxo97):

Afacerea pica. România nu e de investit … mai ales ceva mic ești înghițit imediat… sunt învățat și cu mult și cu puțin pentru mine 4000 lei în momentul ăsta ar fi super nu am pretenții. nu am pe ce să cheltui ca nu fumez, nu sufăr de obiceiuri costisitoare îmi rămân și bani … am văzut ca la poliție nu limita de vârstă m-aș încadra și numai sunt posturi sursă externă din ce am văzut examenul nu e prea greu și la proba sport nu e problemă. dar trebuie să știi să prinzi dacă nu ai pe nimeni e greu…eu mereu am făcut singur nu m-a împins nimeni…zici bine și cu CFR e o idee?

| andreiaurel232341 a răspuns:

Pentru ce vrei tu cauți unde se fac angajări din surse externe.

| andreiaurel232341 a răspuns:

Ăla a trecut testul psihologic și a dat concurs.

| Robertssdix explică (pentru andreiaurel232341):

Nu te contrazic dar se fac și manevre

| andreiaurel232341 a răspuns:

Încearcă la pompieri că e cel mai ușor.

| andreiaurel232341 a răspuns:

Dacă intri la pompieri și ai categoria C ești pus pe mașină de pompieri.
Dacă intri la jandarmerie ești pus pe mașină de intervenție de la ei.

| popapopica a răspuns:

Crezi tu ca experienta din fabrici si (mai ales) depozite te va ajuta intr-un post pe ambulanta? Manipulantii de marfa au invatat medicina la locul de munca? Nici la politie nu te ajuta. Din sursa externa pana acum nu am vazut sa angajeze decat ingineri in diferite specialitati.
Cauta ceva ce stii sa faci. Nu dupa banii la care visezi.

| Robertssdix explică (pentru popapopica):

Tipic romanesc,,, dacă nu știai pentru așa ceva se fac cursuri(de ambulanțier a.a.m.d) nu angajări pe olx eu am întrebat altceva nu am zis ca ce am lucrat eu are legătură cu alt domeniu dar e f bun față de alții și am alta experiență de unde forța de muncă e mult mai mare decât în RO…la exemplele pe care le-am dat eu nu îți cere experiență?

| andreiaurel232341 a răspuns (pentru Robertssdix):

Dacă ai 1.90 înălțime și arăți ca în poza din profil ești ca și intrat la pompieri sau jandarmerie din surse externe.

| andreiaurel232341 a răspuns (pentru Robertssdix):

Din surse externe pentru pompieri sau jandarmerie ai șanse foarte mari.

| Robertssdix explică (pentru andreiaurel232341):

Da eu sunt în poza, fac sport zilnic, nu fumez duc o viață sănătoasă. Un singur dezavantaj am nu am relații ca alții. mulțumesc pentru sfaturi cel mai bun răspuns ✌️