| maniac5000 a întrebat:

Salutare, ziceti-mi si mie ce este mai interesant si mai bine platit? Web design-ul sau java programming? Eu sunt la liceu inca si ma gandesc sa ma axez pe unul din domeniile astea, web design am facut si pana acum si nu mi s-a parut chiar asa de misto... si am vazut ca trebuie retinute o multime de comenzi, la fel este si la java, ce face mai exact un programator java?

12 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Assembler. La cum abordezi problema, observ ca habar nu ai pe ce lume traiesti. Nu trebuie retinute nici o multime de comenzi, trebuie sa intelegi si sa aplici niste principii si oricum daca o visezi pe aia cu "eu java invat si cu java ma pensionez" mai bine te faci sofer de taxi.

| Dugalle a răspuns (pentru KodrutZ):

El vrea programator pur presupun, nu cred ca assembler e de el. Assembler e mai mult de automatisti ce stiu soft si hard.

| KodrutZ a răspuns (pentru Dugalle):

Ai oarecum dreptate, dar ideea de baza ramine - cu cit e mai rar ceea ce stii, cu atit cresc sansele sa fii platit cum trebuie'. Uite de exemplu, FORTRAN. Majoritatea cunoscatorilor sint la varsta pensionarii, dar inca se foloseste masiv - atentie! - in domeniul bancar, unde sint softuri care ruleaza de 20-30 de ani si nu e fezabil sa fie schimbate, deci e intretinut cod de cind bunica. Iti dai seama si ce scoruri se platesc pentru asa ceva...

| Dugalle a răspuns (pentru KodrutZ):

Ceea ce e rar nu neaparat e si cautat. Ce zici de asta?

Eu intreb de curiozitate sa stiu cum e treaba cu Assembler-ul pentru ca eu il fac la facultate si profii nu ne-au spus practic, la propriu ce pot face cu el si la ce il utilizez si cam nu am invatat inca pe parcursul anului la Assembler.

| KodrutZ a răspuns (pentru Dugalle):

Esti cumva in Iasi la facultate? Stiu ca Radulescu (INFO la UAIC) le zicea bine legat de ASM ce si cum. E misto assembleru', gasesti destule de facut cu el.winking

| Dugalle a răspuns (pentru KodrutZ):

Galati la Dunarea de Jos Galati, ingineria sistemelor.

| KodrutZ a răspuns (pentru Dugalle):

Ah, atunci nu am idee ce sa iti zic. Decit...http://stackoverflow.com/......offering-s

| Dugalle a răspuns (pentru KodrutZ):

M-am lamurit. Poti sa imi dai ceva cursuri de la tine despre assembly si nu numai daca imi permiti sa intreb?

| KodrutZ a răspuns:

Da, sigur. Doar ca le am pe undeva pe un CD care e... pe undeva. Incerc sa le gasesc pina duminica.winking

| Dugalle a răspuns (pentru KodrutZ):

Astept un mesaj din partea ta atunci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intotdeauna programarea va fi mai bine platita decat designul, problema e ca tu nu stii nimic despre niciuna. Invata cu ce se manaca ambele si pe urma ai sa afli si raspunsurile

| Dugalle a răspuns:

Programarea ca poti face mai multe chestii decat site-uri daaaar... nu doar java. E drept, se poate si doar cu java dar daca stii java si C, o sa iti fie mai usor sa gasesti de munca.