| Gsix a întrebat:

Salutari. As dori si eu sa stiu ce e mai avantajos sa devii? Soldat sau politist? care ar fi salariul (minim-maxim), gradul de risc, riscurile eventuale. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Bogdanovici24 a răspuns:

Examenul la liceul militar consta in probe fizice, proba psihica si probe scrise.Probele sportive sunt ELIMINATORII! Da un simplu SEARCH pe google si cauta un liceu militar care doresti tu sa dai admitere si vei afla direct pe site in ce consta ADMITEREA.Bafta.Salut! trimite-mi un PM daca doresti sa povesteti mai pe larg...

10 răspunsuri:
| Bogdanovici24 a răspuns:

Salut.Incep prin a preciza faptul ca este un lucru foarte bun de a deveni soldat/politist.O cariera militara e una foarte grea sa zic asa deoarece ai multe riscuri si ai o viata "secreta" as zice eu iar in ceea ce priveste salariul unui soldat e unul consistent si depinde de ce grad ai.Cariera de politist e si ea frumoasa si nu e floare la ureche...insa daca o faci din dragoste si din faptul ca doresti cu orice pret sa devii politist.Fiecare dintre aceste 2 cariere iti aduc beneficii si dau un simplu exemplu..la scoala militara sau academia de politie invatamantul este GRATUIT si ti se ofera cazare+masa+uniforma+asistenta medicala.Nu te poti lua doar dupa salar fiindca trebuie sa faci ceea ce-ti place cu adevarat si esti in stare deoarece, daca avansezi in grad automat si salariul va fi mai consistent.Si gandeste-te bine la riscuri mai intai, gandeste-te la ce e mai bun si nu uita fii optimist.Asculta-ti inima ce zice. Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| Gsix explică (pentru Bogdanovici24):

Multumesc de raspuns, eu inclin spre armata... am o adevarata pasiune pentru razboaie, arme, strategii de asalt, si in ce ar consta examenul la academie? toate etapele te rog, apoi dau funda puppy dog eyes

| Bogdanovici24 a răspuns (pentru Gsix):

Examenul consta in:
1.)teste medicale si psihologice
2.)verificarea aptitudinilor fizice(sunt probe eliminatorii)
3.)verificarea cunostintelor(test-grila la istorie, romana(gramatica) si o limba straina.
4.)depunerea eventualelor contestatii

Mai multe detalii gasesti pe site-ul Academiei de Politie "Al.Ioan Cuza" ori la diferite licee militare.Bafta!

| Gsix explică (pentru Bogdanovici24):

Multumesc mult, mi-ai fost de ajutor, acum spune-mi cateva licee militare apropiate de judetul teleorman. sa fie forte terestre puppy dog eyes

| Bogdanovici24 a răspuns (pentru Gsix):

Licee militare din cate stiu exista doar 3 licee militare in toata tara. Exista la Campina, Alba-Iulia si Campulung.Bafta!big grin

| Gsix explică (pentru Bogdanovici24):

Pai la Campina, nu iesi politist? eu asa stiam, de fapt asa mi-au zis parintii... eu vreau soldat, nu politist pe un salariu de rahat

| Bogdanovici24 a răspuns (pentru Gsix):

Scuza-ma am gresit eu....la Breaza, Alba-Iulia si Campulung exista licee militare.Bafta!big grin

| ςσsmiη a răspuns:

Soldat, cunosc pe cineva care la 40 si ceva de ani a iesit la pensie (nu avea cine stie ce grad) si are o pensie frumusica + slujba. Nu stiu sa-ti zic de salariu dar gradul de risc este foarte mare, mai ales daca te trimit pe unde sunt razboaie. Si examenul pe care trebuie sa-l dai este unul destul de greu. Alt minus ar fi si faptul ca stai departe de familie.

| SoNNyFlamE3500 a răspuns:

Politisti primesc multi bani si gradul de risc e mai mic, cat despre soldati primesc bani daca ies dintr-un razboi cu viata LoL si le da foarte multi baniiii dar gradul de risc e mare dar daca devii in armata ofiter nu trebuie sa te duci in razboi, stai toata ziua la birou si dai ordine si primesti la fel de multi bani ca soldatii sper ca te-am ajutat.

| Gsix explică (pentru SoNNyFlamE3500):

Incepi de la gradul de soldat, apoi ce studii trebuie sa ai ca sa devii ofiter? puppy dog eyes