| Romândeneam a întrebat:

Salutări dragi frați români.
Aș dori să mă reprofilez în domeniul economie (să mă înscriu la o facultate de administrarea afacerilor sau management) de la un liceu uman care nu are nici o trebă cu finantele. Am vreo șansă (nu să fiu admis ci să pot invăța și să am o carieră în domeniu)? Este greu (deși am capacități mentale ridicate dar nu mai fac matematică din clasa a 11 + nu stiu nimic în contabilitate)? Care ar trebui să aleg în cazul asta (părerea voastră)?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se face relativ putina matematica la finante la facultate. O poti recupera fara probleme in facultate cu putin efort.

| mODIN a răspuns:

Nu e nevoie de studii la real sa dai la economie. E putina matematica acolo, dar recuperezi usor, plus ca la majoritatea facultatilor de genul se intra pe baza de dosar.

Ma dau chiar pe mine exemplu, care am facut facultatea de litere si un master in management. Daca ai reusit sa nu ramai corigent la matematica pana in a 10-a, nu trebuie sa ai nu stiu ce mari cunostinte in domeniu ca sa te descurci foarte bine la o facultate de genul.

| ioana748 a răspuns:

Ai toate șansele.
Ti a explicat mODIN deja.
O sa ti placa.
Bafta,