| Anonim65564 a întrebat:

Salutare,am o nelamurire destul de mare
Sunt in clasa a XI-a si incep sa ma interesez de facultate,la liceu am profil umanist si nu dau bacul la mate,dar eu vreau sa merg la o facultatea care are legatura cu informatica/robotica din Brasov,sunt mai multe optiuni,dar la majoritatea se cere nota la bac la mate,dar daca eu nu dau bacul,si totusi m-am hotarat la o facultate de acest fel,cum se procedeaza? Am auzit ca se poate da un examen la mate sau info daca nu ai bacul la mate dat,la admitere,este adevarat?
Eu chiar sunt pasionat de informatica,si am inceput sa invat si sa lucrez singur,dar la mate sunt cam slab,daca as avea norocul sa pot da un examen la admitere in loc de bacul la mate la facultate ar fi super,vreau sa stiu din timp, ca sa stiu daca sa ma apuc sa fac meditatii sau nu.
Multumesc anticipat

7 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Cum sa nu poti da bacul la mate? Nu ai matematica printre materiile pe care sa le poti da optional, daca acum nu mai este obligatorie (in vremea mea matematica era obligatorie la bac)? Verifica aceasta informatie. Am o veste proasta pentru tine: la info se cere matematica la nivel avansat, asa ca sigur trebuie sa faci pregatire la greu. daca ai tai isi permit, pentru inceput, macar pana ajungi la nivelul cerut, fa pregatire de 2 ori/saptamana. Incearca sa iti gasesti un profesor bun, chiar exigent, dar care explica pe inteles. Precizeaza de la inceput profesorului ales pentru ce iti trebuie matematica ca sa stie pana la ce nivel sa te aduca. Cauta si gaseste in orasul tau un profesor bun, chiar daca este de la alt liceu intreband prieteni, colegi etc. astfel incat sa isi permita ai tai sa il plateasca dar si sa inveti ceva.
P.S: un sfat: indiferent cat de exigent ar fi profesorul, cand nu pricepi ceva, intreaba. O sa ti se para extrem de greu, dar drumul pe care vrei sa mergi este unul de viitor. Succes

| Anonim65564 explică (pentru AliGab):

Nu se poate da la mate,m-am interesat
Nu e problema de meditatii,isi permit parintii,dar faza naspa e ca,daca nu dau la mate si totusi vreau la info, cum as putea proceda, singura sansa ar fi un examen de admitere in locul bacului la mate, dar nu stiu daca se poate, mi se pare o prostie sa nu te poti duce la ce facultate vrei din cauza profilului din liceu

| AliGab a răspuns (pentru Anonim65564):

Atunci incearca degetul cu marea si vezi daca te mai poti transfera la un profil asemanator cu al tau, dar la care sa poti da bac-ul la Mate. Nu stiu cum mai sunt acum admiterile la facultate. Poate la Poli in Buc sa ai ceva sanse la un examen de admitere. succes pe mai departe si spor la treaba ca o sa ai mult de munca happy

| AliGab a răspuns (pentru Anonim65564):

Hei, uite, mai spunea cineva ca la Cluj s-ar da admitere: http://www.tpu.ro/......a-stiu-la/

| Anonim65564 explică (pentru AliGab):

E fain ca poti da admitere cu examen la Cluj,dar faza e ca eu ma duc la Brasov la Universitatea Transilvania,si pe site-ul lor scrie doar de bac la mate, nu scrie de examen de admitere, am vazut ca la mecatronica nu iti trebuie bacul la mate, pe mine ma intereseaza sa pot merge mai departe la o firma de IT, si am vazut ca la unele oferte de job iti recomanda o diploma de facultate din asta

| AliGab a răspuns (pentru Anonim65564):

Adevarat, de obicei ca sa lucrezi pe it iti trebuie diploma de licentiere in domeniu tehnic sau informatic
Daca la mecatronica nu se cere matematica, atunci da la mecatronica. Succes happy
P.S: totusi cred ca trebuie sa fie o solutie si pentru alte specializari. Ce profil esti la liceu?

| Anonim65564 explică (pentru AliGab):

Filologie,trebuie sa fie o solutie si la mine, doar nu sunt ultimul sau primul care a avut o problema de felul acesta big grin