| AlterEgoEva a întrebat:

Seara Buna! Dragilor, daca vreau sa merg la facultatea la distanta, aceasta percepe taxa anuala? Iar la cea la zi, credeti ca mi-as permite si un job part-time?

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Da, este taxa si la fara frecventa. Daca tin minte bine, parca optiunea buget era valabila NUMAI la zi. Job part-time in principiu se poate in acelasi timp cu facultatea. Acum, mai depinde si ce facultate urmezi, cat de grea este materia, daca trebuie sa ai toate prezentele sau mai poti lipsi de la cursuri etc. Dar strict ca numar de ore, poti avea un job part-time, mai ales daca este cu program flexibil. Multe colege din facultate aveau joburi si eram la zi.

| AlterEgoEva explică (pentru diaac):

Tocmai, stau foarte prost financiar, si nu stiu daca parintii isi permit sa ma tina la facultate. Sunt foarte activa in viata de liceu, si toti profesorii imi spun ca ar fi pacat ca cineva atat de complex sa ramana doar cu liceu. Singurul mod de a merge la facultate ar fi sa gasesc si un job part-time. Nu cred ca o sa fac o facultate grea, deoarece merg pe Management Turism, Marketing, Sociologie, cam asa ceva.

| diaac a răspuns (pentru AlterEgoEva):

Facultatea ar fi in alt oras? Asta ar implica niste costuri in plus, altfel te-as sfatui sa incerci la facultate la zi - buget, daca poti. Si odata acolo, poti aplica pentru bursa sociala daca venitul familiei este mai mc de nu stiu ce numar (vezi in regulamentul facultatii). Sper sa gasesti o facultate si un job care sa se impace si sa ai un program si un venit ok. Bafta!

| AlterEgoEva explică (pentru diaac):

Eu sunt din provincie, si asa am facut liceul in alt judet, la 115 km distanta. Au fost costuri si acesti 4 ani, doar ca facultatea ar presupune costuri si mai mari. Desigur bursa sociala, din anul doi bursa de merit cu siguranta, doar ca un job nu ar strica.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi mai multe pe www.alegefacultatea.ro
Pa, pa.