| Huntress a întrebat:

Servus! Poate cineva sa imi raspunda la niste intrebari legate de facultatea de silvicultura? Pentru mine, padurea e singurul lucru care imi mai da motivatie sa exist, as vrea sa urmez aceasta facultate din pasiunea pentru natura si vanatoare, insa nu stiu daca as face fata si daca as avea un viitor.
Sunt la liceu de arte, urasc matematica, fizica si chimia, si din cate stiu, as avea nevoie de asa ceva. Ce se cere, mai exact, in materie de obiecte? Iar, mai apoi, ce meserii as putea urma, avand in vedere ca sunt de sex feminin?

2 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Poti lucra in proiectare, daca iti place desenul. Drumuri forestiere de exemplu. Sau in cercetare, la un parc dendrologic, o statiune de cercetari. La un ocol silvic, la garda de mediu, la oficiul de cadastru. La firme de exploatare si prelucrare a lemnului, inspectorate de tot felul - vanatoare, impaduriri, protectia mediului etc.

| Lucian4 a răspuns:

Mai ales ca esti fata nu stiu la ce te-ar putea ajuta in Romania
vezi aici http://www.unitbv.ro/fsilvic/ProgramedeStudiu.aspx mai este la Suceava o facultate