| anonim_4396 a întrebat:

Sora mea este la Facultatea de Medicina, dar nu ii place.Este anul 4. Părinții mei nu o lasa sa dea la Farmacie(unde i-ar plăcea).O vad mereu nefericita și nu are curajul sa ia o decizie. Părinții mei ii tot spun ca au dat bani și chestii. Ea a încercat din anul 1 sa le zică. Mereu când încearcă tipa la ea.Ce sa faca? Este prea trista. Merita sa continue dacă pe ei nu ii place?

34 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru madalinaunf1):

Trebuie sa își găsească curajul.A încercat, nu a mers viața merge înainte.Ei cred ca ea nu vrea sa învețe ca este leneșă doar ca ea vrea sa faca altceva. Vrea sa fie liberă.

| Emma30555 a răspuns:

Nu merita sa continue dacă chiar nu este ceea ce vrea ea. Nu trebuia sa aștepte 4 ani dar mai bine mai târziu decât niciodată. Nu poți sa faci o facultate, apoi sa devi medic doar ca vor părinții, trebuie sa ai o vocație o înclinație pentru asa ceva. Dar daca totuși e ceva care ii place, și a rezistat 4 ani sa învețe la o facultate destul de grea, sa se gândească bine ce vrea ea sa facă și apoi sa ia o decizie fără sa mai regrete

| haileewatson a răspuns:

E o decizie grea. Daca renunta acum inseamna ca a pierdut 4 ani. Oare chiar merita? Era mult mai bine daca avea sange in ea sa ia deciziile astea din anul 1.

| dullcat a răspuns:

Nici eu nu cred ca merita sa continue, doar de gura parintilor. Cel mai intelept pentru ea e sa aleaga ce ii place, fiindca va trebui sa ramana cu aceasta alegere toata viata, inclusiv cand nu vor mai fi parintii. Deci nu mai bine sa aleaga conform dorintelor ei?