| yoyo_2588 a întrebat:

Spuneti-mi mai multe despre specializarea biochimie, sunt a 12a si inca nu sunt decisa, vreau sa continui cu partea aceasta de biologie. Ai sanse de angajare in strainatate sau vei fi muritor de foame? Am auzit pareri pro si contra, eu nu vreau sa raman in tara in niciun caz, ma gandeam ca un master in microbiologie sau genetica ar favoriza gasirea unui loc de munca in afara. Sau care variata e mai buna? Biochimia sau biologia?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Eu cred ca ai un vitor dincolo cu biochimia, mai ales daca iti dai masterul in microbiologie si devii cercetator. Salariile sunt foarte mari si se cauta pentru ca sunt multe boli si se cauta tratamente. Important e sa inveti bine limba din tara in care vrei sa te duci, sa ai examenul si... sa inveti bine si la facultate. Daca intri intr-un proiect Erasmus, sau ceva asemanator care o sa te trimita sa faci un semestru sau un an dicolo o sa-ti fie mai usor sa te acomodezi. Eu zic ca e mai buna biochimia decat biologia, plus ca biochimia e mult mai practica si poti face mai multe experimente.

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

In locul tau eu as face biologia si as da masterul in biochimie.