| CineSuntEu a întrebat:

Stie careva ce fel de examen se da la un concurs pentru o functie publica de debutant? Am bibliografia, printre care si vreo 4 legi. Se pun intrebari deschise sau grila? sau si si? Sau fiecare institutie face examenul cum vrea ea? Multumesc.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu esti prea esti coerent in scris, ai folosit 3 termeni si nici unul care sa decline functia/ pozitia pentru care vei sustine interviul... practic ai spus: "pentru o functie de incepator"...dar fara sa o mentinezi propriu-zis.
In sfarsit, voiam doar sa-ti spun ca ai pierdut esentialul pozitiei, care era de fapt cel mai important lucru care trebuia mentionat, in fraza aia. Sper sa nu faci acelasi lucru si la interviu.

Deci, interviul in general este verbal si are mai multe faze. Depinzand de pozitia pe care o targhetezi si de industria in care vrei sa debutezi, vei da 1 interviu sau mai multe, cu una sau mai multe persoane din companie, trecand printr-un triaj, dupa care vei ajunge la teste si interviul profesional, unde se va discuta mai in amanunt legislatia care ti-a fost data spre invatare.
Posibil ca testul sa fie in scris, dar nu stim cu exactitate, pentru ca nu cunoastem industria in care vei debuta.
In orice caz, ideea este ca trebuie sa te pregatesti foarte bine cu materialul deja primit, ca sa fii apt sa treci testul, indiferent ca-i oral sau in scris.
Nu pot decat sa-ti urez:
Succes la test si bafta la job!

| CineSuntEu explică (pentru Violleta2022):

Examenul este pentru Consilier clasa 1, grad profesional debutant. Compartimentul de resurse umane, management.