| totElodia a întrebat:

Am niste nelamuriri. (as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta) 1. Ce face un GHID TURISTIC? Ce facultate/ cursuri/ scoala se face pentru a putea deveni unul? Care este media salariului? Pe ce materii se axeaza? 1. Ce face un agent de turism AGENT DE TURISM? Ce facultate/ cursuri/ scoala se face pentru a putea deveni unul? Care este media salariului? Pe ce materii se axeaza? p. s: Nu vreau de pe net, am cautat, insa nu spune nimic precis.

1 răspuns:
| niponX a răspuns:

Bună,

Ghidul turistic este angajatul unei agenții turistice care, însoțește un grup de excursioniști în diverse concesii/excursii/tabere. Aceștia au responsabilitatea foarte mare, fiecare om trebuie să ajungă de unde a plecat, teafăr și, neapărat, cu ceva cunoștințe despre zona vizitată. El trebuie să explice istoria locului, geografia fizică și economică a locului, punctele turistice.
Pentru a ajunge unul, trebuie, de preferat, să faci facultatea de geografie, secțiunea turism. Cred că sunt școli postliceale sau alte cursuri, însă, mereu studentul de la geografie va fi în fața celorlalți (e o facultate)
Salariul este stabilit de fiecare agenție. Acesta este în funcție de cât de bun ești, de studiile tale(facultate, master) și cât de multe grupuri ai.
Cred că ți-ai dat seama, se pune accent de geografie. Turism=90%geografie+10%istorie
E frumos să fii ghid. Poți vedea toată lumea, să te plimbi, cunoști oameni noi, însă îți pierzi viața de familie.

CU drag,
niponX