| Bloo2 a întrebat:

Stie cineva vreun test care sa-ti spuna cam ce cariera ti s-ar potrivi big grin?

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

Psihologul de la scoala ar trebui sa aiba ceva teste de orientare a carierei.Incearca sa vorbesti cu el..sigur te va ajuta happy

10 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

Totul este sa fii bine informat(a) privind variantele ce le poti alege, bune documentat(a)privind activitatile corespunzatoare variantelor respective, precum si ce trebuie sa faci, sau sa inveti pentru a ajnge sa ai o anumita cariera... apoi sa poti discuta "tu cu tine" in sensul de a te decide ce anume ti-ar place, ce ai putea face sau invata, in functie de volumul de informatii pe care-l poti acumula invatand, etc... dupa care vei discuta cu parintii, carora le vei cere parerea(le)si ajutorul in vederea realizarii unei cariere... in final, cu acest bagaj de informatii si pareri, vei putea discuta si cu un psiholog, in sensul de a capata mai multa incredere in tine privind buna decizie luata... dar, nu uita faptul ca decizia trebuie sa iti apartina in totalitate si in sensul ca tu iti doresti un anumit domeniu si poti sa muncesti pentru a avea o anumita cariera, decizie care poate doar fi influientata de pareri solicitate...
Succes in realizarea a ceea ce vei decide.

| Psihoyounger a răspuns:

Cauta in teste online... vei gasi o sumedenie.

Psihoyounger

| Georgiana2905 a răspuns:

Depinde ce ti-ar place tie sa faci in viata. Ce anume te pasioneaza? Nu neparat un test iti poate dezvalui o probabila meserie / cariera de viitor.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbesti cu parintii sau cu cineva care te cunoaste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti ce raspunsul lui pupimik e foarte bun dar in cazul in care nu mai esti la scoala cauta si u la un magazin de psihologie sau ceva de genu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da... da e cam complicat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce merge pe apa si nu sa uda