| teclado a întrebat:

AJUTOR, AJUTOR, AJUTOR! Am fost dat în judecată de către o firmă de prelevare celule stem!
Pe contract scrie clar că ambii părinți trebuie să fie de acord cu prelevarea celulelor!
Cum s-a întâmplat:
A venit o vânzatoare în sala de travaliu la maternitatea Filantropia.
Eu am scris pe contract că nu sunt de acord.
Soția mea se afla sub influența drogurilor anestezicelor in sala de travaliu cu 1 oră înainte să nască.
Ea a semnat contractul.
Eu am scris când mi-a fost dat să semnez "Eu nu sunt de acord!'
Totuși celulele stem au fost prelevare. Fară acordul meu.
Pt ca ține de ADN.
Așa ca ar trebui să tina și de datele cu caracter personal. Acele celule fac parte si din ADN-ul meu.

Eu nefiind de acord nici să mi se folosească datele cu caracter personal.
Nici adresa de e-mail.
Nici telefon!

Dar nenorociții, hoții de organe ca așa se poate spune dacă au prelevat fără acordul meu țesuturi.
Au folosit si adresa mea fizica ca să imi trimita amenințare, dare in judecata sau cum se cheamă plicul respectiv.
Nici nu l-au trimis cu semnare la primire.
Eu am primit plicul rupt, deschis in cutia de poșta.

Proasta de nevastă mi-a dat pentru ca ei au tot amenintat-o vreo 3000 euro până acum.
Iar de acum înainte hoții de organe mai cer încă 2000 euro.

Ce să fac să merg la poliție să spun că mi-au luat celulele ce țin de mine, ce tin de ADN-ul meu?

Se mai baga poliția dacă deja sunt dat în judecată!?
Mai am 10 zile in care eu trebuie sa depun întâmpinare.

Eu aș vrea si soția mea ar vrea sa recupereze si cei 3000 euro pe care i-a dat deja firmei respective.

Ce facem daca tâmpita de nevasta mi-a semnat ea și în locul meu pe contract!?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa-ti angajezi rapid un avocat bun, care sa redacteze intampinarea si s-ar putea sa castigi procesul, desi nu este sigur.

| teclado explică (pentru Ioandelasal):

Am un avocat cu oștința dar nu prea are idei
Poate ini dai ceva idei comolementare sa ii dau când mă duc la el
A zis ca vrea 1000 lei pentru ca să scrie întâmpinarea
O fi bine? O fi mult?
Eu am banii dar mă gândeam că o sa fie printre voi avocați juriști care o să mă ajute direct cu articole de lege
Tot ce trebuie să ii dau cam mură în gură avocatului.
Pt ca sincer eu cred că are bună voința că ne cunoastem de mulți ani
Dar nu stiu cât de inspirat o sa fie
Ca aici ține și de a ii veni ideile magice
Ideia aceea genială
Ca banalitați mă aștept să știe. Sa scrie
Dar ceva deosebit nu știu dacă

| Ioandelasal a răspuns (pentru teclado):

Sunt pensionar de peste 11 ani si chiar cat am lucrat nu m-au preocupat problemele cu celule stem.
Ce vad eu este ca poate invoca faptul ca acel contract este lovit de nulitate deoarece tu nu ti-ai exprimat acordul (lipsa consimtamantului), sotia ta semnand si in locul tau fara sa te consulte.

Bula
| Bula a răspuns:

Contractul trebuia fi intocmit in atatea exemplare, cate semnaturi contine, iar fiecare semnatar trebuia sa primeasca cate un exemplar cu semnaturile originale!
Daca n-ai primit si tu si sotia ta cate un exemplar din contract, atunci trimite-ti avocatul sa le ceara!

| mihai69 a răspuns:

Celulele stem recoltate de la soția ta NU au absolut nicio legătură cu ADN-ul și datele tale personale.
Caută un avocat de drept civil care are habar de meserie, nu orice neica nimeni cu facultate la ff Spiru Haret!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întrebare la mișto?

| teclado explică:

Asta am făcut până acum dar poate trec la executare silită