| Valeriu8666 a întrebat:

Sunt angajat la o companie si lucrez remote pe CIM. Daca ma angajez in alta parte tot pe CIM si remote (si nu-mi dau demisia de la primul angajator), poate afla primul angajator ca mai am un job?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti avea doua joburi daca timpul iti permite si te incadrezi in programul de lucru.
Ce e CIM si remote? Mai pe intelesul nostru.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

CIM - contract individual de munca

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Aha, deci lucrezi la distanta cu contract. Am inteles.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Dap

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poate si te pot actiona legal daca ai semnat un contract cu ei, avand mentionate aceste exclusivitati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu iei bonuri de masa de la unul din ei nu prea au cum afla

| TheGentleman a răspuns (pentru suntserios):

Cum anume te dau de gol bonurile de masă? nu sunt confidentiale și ele? multumesc!

| suntserios a răspuns (pentru TheGentleman):

Codul fiscal nu permite sa primesti bonuri de masa cu avantajele lor fiscale de la 2 angajatori. Legea te obliga daca primesti bonuri de masa sa declari ca angajatorul de la care primesti este angajatorul de baza. Nu te opreste nimeni sa fii angajat in doua locuri, dar daca al doilea angajat vrea sa iti dea bonuri de masa trebuie sa declari ca primesti deja de la angajatorul de baza.

| Frank51 a răspuns:

Legea permite să fii angajat la oricâți angajatori dorești, însă cumulat, poți lucra 12 ore pe zi, adica un job fulltime, plus unul parttime. Pe langă asta, programul nu se poate suprapune. Acolo unde declari jobul de bază, vei primi bonuri de masă și concediu, iar acolo unde nu este jobul de bază, nu primești aceste facilități.

| Sophieka a răspuns:

E dreptul tau sa mai ai un job sau chiar mai multe...Dar nu stiu cum sta treaba cu jobul remote si ce este aia CIM.

| UserRo10 a răspuns:

Poti daca respecti numarul de ore maxime pe saptamana. Fiind online nu esti obligat sa fii in acelasi oras. Problema se pune in functie de CIM ce acorduri ai intre aprti. Vorbeste cu angajatorul si explica-i situatia. De aflat tot afla

| Valeriu8666 explică (pentru UserRo10):

Sa presupunem ca al doilea angajator nu imi da bonuri de masa. Primul da. In situatia asta pot sa nu declar functia de baza niciunui angajator caci nu incalc codul fiscal. In ceea ce priveste concediul, vreti sa spuneti ca incalc codul fidcal daca iau concediu si la unul si la altul? Concediul e platit de angajator nu de stat.