| anonim_4396 a întrebat:

Sunt bună la învățătură si am note foart bune la școală. Mama ar vrea sa ma duc pe mate-info sau ceva de genul pentru ca as avea multe șanse sa întru. Eu as vrea la arte pe arhitectura, unde am auzit ca facultatea e grea și trebuie minim 2 ani de pregătire înainte de facultate. Ce ziceți sa fac? Oricum la mate info nu vreau sa merg, dacă e as merge pe alt profil, poate economie sau altceva.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca iti place arhitectura, atunci mergi acolo!
Arhitecti buni sunt putini, chiar pe nivel mondial si este unul din putinele meserii unde iti poti lasa in urma amprenta ta, pentru generatiile viitoare.

Răspuns Apreciat de Editori
| user6789 a răspuns:

Daca esti sigura ca vrei sa continui pe arhitectura dupa liceu, atunci cel mai bine e sa alegi arhitectura, pentru ca se pun niste baze in domeniu, pe care la alte profiluri nu le gasesti.
In schimb, daca nu esti inca sigura ce vrei sa alegi dupa liceu, te sfatuiesc sa alegi un profil real mai general (mate-info sau stiinte-daca chiar nu vrei mate-info) pentru ca iti ofera mai multe perspective decat economia, de exemplu.
Ai spus ca inveti bine si ai note bune asa ca nu vad de ce nu ai vrea mate-info, pentru ca la arhitectura, pe langa desen, ai nevoie de matematica si fizica- materii de baza la mate-info. Dar daca esti mai mult pe partea umana(desi nu cred, din moment ce prima optiune e arhitectura) alege filologia.
Dar orice alegi, alege tu dupa ce esti sigura, fara a te lasa influentata de mama, tata, prietena. Si chiar daca dupa 1 an, 2 vezi ca nu iti place, nu e capat de lume. Te poti transfera happy

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urmeaza-ti inima si mergi acolo unde iti place, fiindca arhitectura nu-i mai grea ca mate-info, ci diferita, foarte frumoasa si foarte banoasa, daca esti talentata si muncitoare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Decit economie, mai bine mate-info. Arhitectura suna bine, munca-munca, dar si satisfactii dupa aia daca o sa lucrezi in domeniu. In special financiare, desigur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La arhitectura tot de matematica ai nevoie...

| MaraMadalina1888 a răspuns (pentru anonim_4396):

De o matematică mai diferita, nu fracții și ecuații))

| isemilia a răspuns:

Alege ce iti place, cat timp esti sigura de ceea ce faci. Da, corect, poti da la orice facultate indiferent de specializare, insa nu e la fel de usor. Daca vrei sa dai la arhitectura alege asta, daca nu vrei sa faci o facultate in domeniu mai bine altceva. Da, facultatea e grea si ai nevoie si de niste fizica / matematica. (asta ca sa stii ca nu e totul doar desen si ca si MI te-ar putea ajuta) Daca nu vrei la MI nu alege asta.