| Cristylkjhgfd53 a întrebat:

Sunt clasa a-7 a și vreau sa devin șofer pe tir pentru că mă pasionează de câțiva ani această meserie. Dar nu știu ce să fac după clasa a-8 a? Mă poate ajuta cineva cu niste sfaturi?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dai la un liceu, ce altceva sa faci.

| anonimg a răspuns:

Ca șofer de tir nu-ți trebuie decât permis pentru categoria respectivă (C+E) împreună cu un atestat special care se face după ce ai luat carnetul din categoria de mai sus.
Dar ca șofer de tir ai toate șansele să nu ai o familie; sau dacă ai să se destrame, pentru că vei fi plecat multe săptămâni de acasă.

După ce termini clasa a opta poți să mergi la orice liceu vrei tu. Unul de mecanic sau electronist auto te-ar ajuta ca șofer sau poți să lucrezi la un service auto.
Recomand șofer de tir pentru cei care nu vor să aibă o familie.
Recomand liceul, nu școala profesională.

| user499999 a răspuns:

Eu zic să nu te grăbești. Așteaptă să ajungi la finalul liceului, mai așteaptă 5 ani și poate între timp îți vei schimba pasiunile și opiniile.