| Muraru_Vladut_Stefan_1996 a întrebat:

Sunt clasa a X-a la profil:Tehnician Proiectant CAD. Vreau sa știu daca am ales bine sa urmez o carieră de arhitect ...imi place desenul (si cel tehnic si cel artistic).Ce facultăți imi sugerați (sunt in judetul Iasi). Este grea Facultatea de Arhitectura?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca iti place desenul artistic & tehnic, si se si reflecta acest lucru in rezultate (una e sa iti placa, alta e sa te si pricepi cu adevarat...) cred ca
+++facultatea de arhitectura e cea mai buna solutie.

+++La unele exista si sectie de design interior (sau arhitectura de interior), insa depinde ce se cere in zona voastra si daca te atrage.
**Exista si facultati separate pentru Arhitectura de Interior, depinde de oras.

+++Facultatea de Urbanism (exista sectii precum Proiectare și Planificare Urbană sau Amenajarea și Planificarea Peisajului )

**ca alternativa la Urbanism, ar fi sectia de Peisagistica, in cadrul unei Universitati de Ştiinţe Agricole (Agronomice)

( "Absolvenții acestei specializări activează în diverse domenii: firme de specialitate; direcţii de mediu, de amenajarea teritoriului şi urbanism din primării; design interior şi exterior; pepiniere de plante ornamentale; învăţământ de specialitate. Domeniile prioritare de pregătire sunt: proiectarea, înfiinţarea şi întreţinerea spaţiilor verzi; realizarea lucrărilor de restaurare şi reabilitare a parcurilor şi grădinilor; utilizarea unor programe informatice moderne în proiectarea asistată de calculator - ArchiCAD, AUTOCAD, ARTlantis, Vectorworks, Realtime Landscaping." )

De-a lungul timpului 2 persoane apropiate care isi doreau sa devina arhitecti, au fost nevoite sa se orienteze spre alte ramuri inrudite, ce se bazau exclusiv pe desen tehnic (stateau cam prost cu desenul artistic).

| Muraru_Vladut_Stefan_1996 explică (pentru NLS):

Ai idee cat dureaza aceasta facultatea?(in general)

2 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Nu contează liceul pe care l-ai făcut. Poți merge la orice facultate. Orice facultate serioasă este grea, dar depinde și de profesori.