| Max16 a întrebat:

Sunt clasa a-XII- si nu stiu ce facultate sa urmez. M-am gandit la Stiinte politice si Administrative dar nu prea stiu daca imi gasesc de lucru dupa ce termin...

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nu iti gasesti, de ce vrei sa faci facultatea asta? ce crezi tu ca poti sa faci cu ea, unde te gandesti sa te angajezi? asta e o facultate unde, in mod normal, ar fi pregatiti viitorii functionari publici, cei care vor fi angajati in institutiile de stat - ministere, agentii etc, dar stii cum e pe acolo - acum sunt blocate angajarile, salariile sunt mici si nu te poti angaja fara o pila masiva. daca chiar nu gasesti alta facultate sa-ti placa sau sa o poti face, fa-o pe asta dar sa faci apoi un masterat pe un alt domeniu, un profil mai concret si care-ti sa-ti ofere o sansa reala de angajare.

| Max16 explică (pentru mixxjim):

Eu ma mai gandeam la sociologie sau managemant... ceva ce tine de relatii publice da nu stiu ce sa aleg

| mixxjim a răspuns:

Exista si facultatea de comunicare si relatii publice daca asta vrei sa faci, daca esti din Bucuresti aceasta facultate este in cadrul SNSPA (Scoala Nationala de STudii Politice si Administrative) http://www.comunicare.ro/

| VanessaTya a răspuns:

Buna, si eu sunt tot clasa a 12 a, asa ca te inteleg, nici eu nu stiu exact dar ai putea sa-ti pui niste intrebari care te pot ajuta, cum ar fi ce-ti place sa faci, ce personalitate ai si toate astea te pot ajuta intr-un fel.Referitor la faptul ca tu ai vrea la Stiinte Politice Administrative si nu sti daca iti vei gasi de munca, ei bine eu cred ca-ti vei gasi putand sa intri chiar in politica bineintales daca-ti place. Dar cel mai important ar fi sa-ti alegi o facultate care sa-ti placa si pe care sa o termini usor... Oricum mai ai timp si succes la bac.

| Maryaaaaaaa a răspuns (pentru VanessaTya):

Sa intre in politica? Pai trebuie sa aiba pilele pilelor...

| Max16 explică:

Eu ma mai gandeam la sociologie sau managemant... ceva ce tine de relatii publice da nu stiu ce sa aleg