| Laraa1201 a întrebat:

Hey dragilor..anul acesta sunt in clasa a XII-a, profil filologie..sunt cam indecisa in priviinta a ce facultate as dori sa urmez..precizez ca nu ma prea incanta dreptul, literele.m-am gandit la Facultatea de stiinte politice administrative ale comunicarii.ce parere aveti? credeti ca este ceva de viitor? as dori cateva informatii cu privire la materiile studiate si ce profesii poti urma dupa finisarea acesteia. Multumesc mult! kiss

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Nu sunt contra acestei facultati. Am facut facultatea de stiintele comunicarii si stinte politice, doar la alta sectie, dar in mare cunoscand materiile de la stiinte politice (fiind prieten cu multi dintre profesorii de acolo dar si pentru ca am avut o emisiune tv bazata pe or evista a rpesei preponderent politica). Nu e pierdere de vreme. Doar ca e o facultate in vizibil picaj in ultimii ani, cu care nu poti face mare lucru fara pile, in Romania. Sansa ta e sa faci un master bun, neaparat afara, de unde sa obtii un post la Bruxelles sau Strasbourg. Asta-i tot. Exista si varianta ca tu chiar sa inveti mult si de una singura, pe sistemul autodidact si atunci sa ai sanse mai mari la masterul de afara, unde vei studia mult mai intens fata de perioada celor 3 ani de licenta de aici. Facultatea de jurnalism are plusuri si minusuri. Plusul mare consta in faptul ca inveti atat presa cat si televiziune si PR, ceea ce te ajuta sa ai o gama mai larga din care sa alegi pentru master. Minusul consta in faptul ca de multe ori metodele de predare sunt invechite dar si in faptul ca cele mai multe facultati de jurnalism pun prea putin accentul pe practica. Trebuie iarasi sa fii pasionata si sa cauti sa faci si practica, cat de multa, nu doar cea din vacanta de vara, timp de 2-3 saptamani, care e obligatorie. Avantajul meu a fost ca eu sa fii avut deja un an in televiziune cand am intrat la facultate, dar si o perioada lunga in presa scrisa, drept pentru care mi-a fost si super usor la examene. Practica e cea mai importanta acolo. Daca vrei sa faci televiziune, recomand cu caldura scoala tv Tudor Vornicu.

10 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Spectrul umanist este unul larg. Poti alege dintr-o pleiada de facultati pe care ti le voi insira, in caz ca ai scapat din vedere vreuna: Drept, Administratie Publica, Jurnalism, Stiinte Politice, PR/Comunicare, Litere, Limbi Moderne Aplicate, Psihologie, Filosofie, Sociologie, Istorie, Geografie, Geogra-Turism, Relatii Internationale, Studii Europene, Studii de Securitate.
Revenind la intrebarea ta: Facultatea de Stiinte Politice, in cadrul Facultatii de Stiintele Comunicarii sau Jurnalism, depinde, este o facultate slaba si care continua sa devina tot mai slaba pe zi ce trece. In general un numar mic de elevi, dezinteres, materii prea putin fluidizate iar sansele de viitor nu sunt prea roz daca nu esti cu adevarat o minte stralucita, pentru a putea ajunge la Bruxelles sau Strasbourg sau in cadrul unui minister de aici pe post de consilier.Stiintele administrative nu ti le recomand daca ai spus ca nu te incanta dreptul, intrucat e practic facultatea la care se duc cei care nu au reusit sa intre la drept, un fel de drept mai slab care te pregateste de munca birocratica pe care cu totii o uram. Recomand PR-ul/publicitatea sau televiziunea din cadrul facultatii de stiinte ale comunicarii, foarte de viitor, job-uri misto, cursuri practice de multe ori, o materie aerisita si in general profesori tineri din domeniu.

| Laraa1201 explică (pentru TheAce):

In ultimul timp am auzit diverse pareri, majoritatea fiind contrar Facultatii de stiinte politice sustinand astfel ca este o facultate pe care o urmezi drept pierdere de timp,materiile nefiind prea complexe si tratate cu indiferenta din partea stundentiilor care oarecum sunt "petrecareti cei care urmeaza aceasta facultate :-)), dar m-am gandit sa mai apelez la cateva pareri, opinii deoarece ma atrage oarecum politica. Facultatea de jurnalism sau televiziune este a doua optiune, m-am gandit ca ar fi o oportunitate si urmarea acestei ramuri, cateva informatii in ceea ce o priveste ar fi numai bine venite.Multumesc mult!

| Laraa1201 explică (pentru TheAce):

Te referi la Ubb din Cluj Napoca? sau din alta zona...scoala Tudor Vornicu se poate urma numai dupa terminarea unei facultati in domeniul televiziunii?

| TheAce a răspuns (pentru Laraa1201):

Ma refer in general, nu aveam neaparat UBB in minte.Eu am facut la Oradea, dar am tinut legatura si cu anumite cadre didactice de la UBB sau Vest. Nu, Tudor Vornicu se poate urma cu diploma de bac. Nu trebuie neaparat sa fii la facultate, cu atat mai putini sa ai una terminata.

| Laraa1201 explică (pentru TheAce):

Multumesc mult de sfaturi! happy

| TheAce a răspuns (pentru Laraa1201):

Anytimehappy

| TheAce a răspuns (pentru Laraa1201):

Nu sunt contra acestei facultati. Am facut facultatea de stiintele comunicarii si stinte politice, doar la alta sectie, dar in mare cunoscand materiile de la stiinte politice (fiind prieten cu multi dintre profesorii de acolo dar si pentru ca am avut o emisiune tv bazata pe or evista a rpesei preponderent politica). Nu e pierdere de vreme. Doar ca e o facultate in vizibil picaj in ultimii ani, cu care nu poti face mare lucru fara pile, in Romania. Sansa ta e sa faci un master bun, neaparat afara, de unde sa obtii un post la Bruxelles sau Strasbourg. Asta-i tot. Exista si varianta ca tu chiar sa inveti mult si de una singura, pe sistemul autodidact si atunci sa ai sanse mai mari la masterul de afara, unde vei studia mult mai intens fata de perioada celor 3 ani de licenta de aici. Facultatea de jurnalism are plusuri si minusuri. Plusul mare consta in faptul ca inveti atat presa cat si televiziune si PR, ceea ce te ajuta sa ai o gama mai larga din care sa alegi pentru master. Minusul consta in faptul ca de multe ori metodele de predare sunt invechite dar si in faptul ca cele mai multe facultati de jurnalism pun prea putin accentul pe practica. Trebuie iarasi sa fii pasionata si sa cauti sa faci si practica, cat de multa, nu doar cea din vacanta de vara, timp de 2-3 saptamani, care e obligatorie. Avantajul meu a fost ca eu sa fii avut deja un an in televiziune cand am intrat la facultate, dar si o perioada lunga in presa scrisa, drept pentru care mi-a fost si super usor la examene. Practica e cea mai importanta acolo. Daca vrei sa faci televiziune, recomand cu caldura scoala tv Tudor Vornicu.

| DeadManSoryn a răspuns:

Eu zic sa te duci la drept pentru ca poti ajunge avocata si avocatii primesc multi bani! Funda?

| diwa a răspuns:

Si eu am fost tot la filologie si m-am gandit la aceleasi variante la care te gandesti si tu, numai ca, m-am orientat catre "noua facultate de viitor", ca sa zic asa, si anume, Management, in cadrul SNSPA. Sunt foarte multumita de alegerea asta pentru ca materiile sunt foarte interesante, profesorii ne vor ajuta pe viitor daca vrem, licenta o pot da in aproape orice domeniu si managementul ofera foarte multe posibilitati dupa facultate. Iti poti deschide o afacere, poti lucra in domeniul marketingului, contabilitatii, poti fi consultant financiar sau poti lucra in domeniul economiei, analizei unei firme, si multe altele. Plus ca admiterea e grila la geografie si se intra foarte usor la buget. La stiinte politice....doar daca te atrage politica, dar crezi ca merita atata bataie de cap? big grin

| Laraa1201 explică (pentru diwa):

Nu as spune ca e neaparat bataie de cap, e ceva ce tind sa cred ca o sa fac din placere..mai precis doresc din tot dinadinsul sa ma indrept spre plenitudine sa zic asa.Acum sunt total indecisa...am cateva ideei dar cu niste fire de retinere..cat despre Management stiu ca este o facultate de viitor dar cu un numar ridicat de absolventi astfel concurenta pentru locurile de munca o sa ajunga la un punct foarte exorbitant. locurile de munca si asa sunt putine, iar in vederea deschiderii unei afaceri ar trebui sa fie ceva distinct avand in vedere colapsul financiar in care se afla tara noastra in momentul de fata!

| JoulieT a răspuns:

Hei, pana la urma la te-ai hotarat? Unde vei da? la Stiinte Politice Bucuresti?