| MarianCiprian333 a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a si sunt ce în ce mai presat cu faptul ca nu stiu la ce facultate sa dau(Da, vreau facultate, chiar dacă exista și meserii bunicele fără). Încerc sa imi descopăr vocația, dar nu simt ca ma atrage ceva în mod special. Însă, totusi simt că aș vrea sa dau la o facultate unde sa pot sa imi dezvolt următoarele lucruri:
Sunt un om care nu se lasă până când nu afla adevărul, iubesc sa imi dau cu părerea despre diverse subiecte(chiar dacă uneori nici măcar nu sunt întrebat) si sa dezbat acele subiecte într-o discuție bazata pe argumente solide și inteligente si mereu fac tot posibilul sa câștig acea discuție. Iubesc sa am dreptate, dar când sunt situații în care chiar ma înșel, imi cer cele mai sincere scuze, cu explicații. Imi asum tot ce spun și am de fiecare data o explicație realistă si validă. Urasc sa ma ascund. Iubesc sa ma vadă lumea comentând pe diverse lucruri, sa îmi asculte punctul de vedere, luându-l in considerare sau vestea pe care o am de dat, de multe ori adăugând si opinia mea. Iubesc sa ascult punctul altora de vedere pentru a le dizolva opiniile cu argumentele mele.
Chiar as vrea sa parcurg o meserie de genul, însă nu stiu cum s-ar numi. Vreau sa parcurg si o facultate de genul. Aveti idei cum s-ar numi meseria si facultatea?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu te sfăuiesc ce o să-mi sfătuiesc și copiii când o să am, să nu fi presat de perioada asta de „am terminat bacu gata trebuie la facultate". cine zice? mai bine să te grăbești acum și să realizezi că nu-ți place domeniul sau mai rău, o termini și apoi te apuci de altă fcultate pentru că ți-ai descoperit vocația între timp? mai bine ai sta un an-2 pe margine și te-ai implica în mai multe activități și proiecte ca să iei contact cu cât mai multe domenii și să vezi ce te atrage mai mult. îți iei și un job, măcar part-time ca să-ți faci și experiență profesională pe CV și folosești timpul să te descoperi mai bine

| Eireann a răspuns:

Jurnalism.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Cred ca drept. Si sa te faci avocat. Chiar cred ca te-ai potrivi.

| fyp a răspuns:

La Drept sau la o facultate umanistă