| caress a întrebat:

Sunt in clasa a 12-a si trebuie sa ma hotarasc la ce facultate sa merg, insa nu stiu ce mi-ar place sa fac. ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi, va rog

Răspuns Câştigător
| Neworder21 a răspuns:

Facem un test:

1.Inafara de scoala si temele cerute de profi, restul timpului cu ce te ocupi?

2. Cu siguranta ca ai vreun vis. care e acela? si cum ai vrea sa-l indeplinesti?

(nu e necesar sa raspunzi aici daca nu doresti, principalul este tu sa cantaresti prioritatile)

3. gandeste la o profesie, si inchipuieti ca deja lucrezi in acel domeniu.
cum crezi, iti place?
Esti sigur ca profesia care ai ales-o nu e una din cela la care doar sa astepti sa se temine mai repede ziua pentru a pleca acasa?

si deja depinde totul de caracterul tau si de cepreferi mai mult.
profil real /uman, et.c,

p.s. cand alegi facultatea, informeaza-te pe siteurile de joburi, cam cat se plateste, ce cerinte sunt, daca este o profesie apreciata, daca este lipsa sau abundenta de specialisti in domeniu.

de asemenea ai putea sa privesti prin orarul unversitatilor, de exemplu la finante si banci, si priveste ce lectii se invata acolo.

succes