| anonim_4396 a întrebat:

.am si eu o problema. Sunt clasa a10a la bio-chimie. Ma ingrijoreaza faptul ca nu stiu la ce facultate sa merg, cam ce mi-ar placea sa fac, etc. Si cred ca ar fi timpul sa ma hotarasc. Poate voi ma puteti ajuta. Desi sunt la acest profil nu imi prea place chimia. Nu am note mici la aceasta materie dar nu o prea inteleg si o invat ca e nevoie. Biologia imi place, matematica o inteleg si pot sa zic ca imi place. Restul materiilor le invat de nevoie sa zic asa. Stiu multe si nimic concret de fapt. Putin din fiecare (ptc asta se cere de fapt in liceu) si n ai timo sa aprofundezi nimic. M-am gandit sa dau la medicina sau farmacie (ca este oe profil) dar daca nu prea stiu cjimia. Si mi e frica de medicina is multi ani e greu etc.-am gandit si la facultatea de biologie. Ce parere aveti? Daca ma puteti ajuta cu niste idei orice. Detalii eventual despre facultati. orice.

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hei, vorbesc cumva cu mine, anul trecut? laughing
Exact asa eram si eu. Tot bio chimie si mi-a fost frica de chimie. Motiv pentru care nu am dat la medicina.
Tocmai in clasa a 12-a m-am decis: Politehnica. Asta pentru ca ma descurcam la matematica happy.

In vara de dinainte de clasa a 12-a aveam cartile de teste la bio si chimie. Deschid biologia( hai ca mai merge), deschid chimia( vai... chineza).
Asa ca am luat cartea de teste de la Timisoara de la poli, electronica si telecomunicatii, si am invatat din ea si am reusit sa intru si asa am plecat de la Gorj la Timisoara... Dupa am auzit de la niste colegi ca nu au facut deloc din cartea pentru poli si tot au intrat. Acum cum vrei.
Sfatul meu nu e neaparat sa alegi politehnica, dar ar fi o optiune. Eu doar ti-o prezint happy.
Dar sa stii ca nu e chiar asa de usor. O sa intru in curand in prima mea sesiune laughing) si mor de frica.
Deci cam asta ar fi. Politehnica Timisoara, se intra pe examen la mate da doar 75% conteaza. 25% conteaza media de la bac.
Mai e si politehnica la cluj, acolo cica se intra pe dosar, dar daca e sa dai la poli, hai la Timisoara happy. Ca aici din cate am vazut, dupa ce termini te angajezi 100%. Baga aia la absolventi in firme...
Dar numai sa o termini happy.

Deci daca vrei mai multe detalii despre asta, poti sa ma anunti si te ajut cu mare placere. Si eu eram indecis ca tine, stiu cum e. Mai am si fosti colegi pe la medicina si asta, dar nu prea mai tin legatura cu ei happy.

Deci, in orice caz. Daca vrei poti sa imi scrii pe skype : asul.bogdan ( poza cu o mata happy ). Sau pe yahoo: lrazvan96@yahoo.com, si ar mai fi happy
Bafta oricum.

| Abracadabraash a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ti-am scris pe yahoo!